Kategoriler
 • En Çok Satılanlar

  Maske

  Maske

  Maske

              Kumaş, karton, deri ve plastikten yapılan ve başkaları tarafından tanınmamak için yüze geçirilerek kullanılan yapay yüzdür. Maske adının farklı kullanımları mevcuttur. Yüz ve boyun güzelliği için cilde sürülen krem ve macun maddeleri, korunmak için özel olarak yapılıp yüze geçirilen ruh bilimi açısından kişinin oynadığı rol veya çevresine karşı takındığı tavır ve mecazi anlamda gerçek duyguları veya bir şeyin gerçek görünüşünü saklayan yanıltıcı görünüş veya davranıştır.

              Maske adının kökeni Fransızcadır. Fransızcadaki Masque kelimesinin Türkçeye geçmesidir. Maskelerin çok eski bir tarihi vardır. Bir rivayete göre ilk maske Afrika'da çocuğunu kuyuya düşmesini engellemek isteyen bir anne tarafından yapılmıştır. Bir koruma aracı olarak maskelerin ilk defa orta çağda atlıların savaş sırasında kullandığı bir başka rivayettir. Eskrimde maske kullanımının bu sebeple ortaya çıktığı düşünülmektedir. Eski Yunanistan'da, Fenike'de ve Mısır'da elde edilen kalıntılardan anlaşıldığı üzere bu ülkelerin vatandaşları ölülerin yüzlerine altın, gümüş, tunç maskeler takarlardı. Bu maskelerin ölüleri kötü ruhlardan koruyacağına ve öbür dünyada onlara yol göstereceğine inanılırdı. Maskeler çeşitlilik göstermektedir. Bunlar; ölü maskeleri, tiyatro maskeleri, doğu maskeleri, Afrika maskeleridir.

              Günümüzde maske kullanımının en aktif olduğu yer, sinema ve tiyatrolardır. Batman, Operadaki Hayalet, V for Vendetta, Çığlık, Hannibal, Zoro, Demir Adam, Örümcek Adam gibi filmlerde maskenin kullanımı ana karakterin kimliğini gizlemesine yardımcı olmaktadır. Böylece maskenin gizleme, benzeme ve yanıltma özelliklerine dikkat çekilmektedir.

  Bu kategoride ürün bulunamadı.