İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?
+ - 0

Balıklardan ve diğer deniz canlılarından kapsül ve şurup haline getirilen yağın şekli artık “balık yağı” olarak biliniyor. Yüksek omega 3 içeriği nedeniyle doğrudan omega takviyesi olarak kullanılabilir. Balık yağı, vücudun kendi üretemediği ve yiyeceklerden elde edilebilen omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Balık yağının beyin gelişimine, kardiyovasküler hastalıklara, kolesterolü düşürmeye, kanın pıhtılaşmasını önlemeye ve enerji sağlamaya aktif olarak katkıda bulunduğu bilinmektedir. Omega 3 , inflamatuar bağırsak hastalığı, böbrek hastalığı, romatizma tedavisinde kullanılır ve çünkü araştırmalar kanserle savaştığını göstermiştir. Omega 3 ayrıca yaşlanma karşıtı hücre işlevine sahip yaşlanma karşıtı rejimlere dâhildir.

Kimler Balık Yağı Kullanmalıdır?

Kişinin diyetini bilen uzmanlar, omega-3 takviyesine ihtiyaç duyup duymadıklarını belirlemelidir. Örneğin haftada 2-3 gün balık tüketen bir kişinin omega 3 takviyesine veya balık yağına ihtiyacı olmayabilir. Bebeğiniz anne sütünde ve bebek formülünde omega 3 alacaktır, bu nedenle doktorunuz önermedikçe takviye almayın. Yetişkinler gibi katı yiyecekler yemeye başlayan çocukların yemekleriyle birlikte balık yağı almaları gerekir. Ancak dozları ve dozları yetişkinlerden farklıdır. Bunun için kullanılan balık yağının kullanma talimatındaki talimatlara uymalı veya uzman tavsiyesi almalısınız. Uzmanlar, aç karnına değil, tek başına balık yağı alınmasını, diğer yiyecekleri yemelerini tavsiye ediyor.

Balık Yağının Kalp İçin Faydaları Bulunmaktadır

Balık yağı kalp komplikasyonları riskini azaltır. Yüksek tansiyonu kontrol etmeniz ve vücudunuzdaki trigliserit sayısını azaltmanız gerekiyorsa, omega-3 yağ asidi yağı almalısınız. Bu, damarları daha elastik ve rahat hale getirir ve kan akışını hızlandırır. ABD Sağlık ve Refah Bakanlığı, artan balık yağı alımının felç ve koroner arter hastalığı riskini azalttığını belirtiyor. Günlük 3.000 ila 4.000 mg omega 3 gereksinimi, trigliserit düzeylerini %30 oranında azaltabilir.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık yağı cildinizi yeniler ve tazeler. Balık yağı sivilceleri azaltır, sizi güneş yanığından korur ve hatta deri döküntülerini önler. Cildinizdeki kusurları gizlemek için ek kozmetiklere başvurmanıza gerek yok. Gerekli doz: günde 3.000 mg. Aradaki farkı daha iyi anlamak için süt ve yağlı atıştırmalıklar gibi omega-6 yağ asitleri almayı unutmayın. Balık yağı osteoartrit semptomlarını azaltır.  Balık yağı iki yönde etki eder. Vücudunuzda ağrıya neden olan kimyasalları baskılayarak hücre iltihabını azaltır ve eklemlerinizi ağrıdan korur. Ağrı kesicilere veda edebilirsiniz. Gerekli doz: Günde 2.000 mg almalısınız.   Balık yağı sağlıksız yaşlanma belirtilerini önler. Telomerler, kromozomal DNA’nın sınırıdır. Heart and Spirit Society tarafından yapılan bir araştırma, kanlarında düşük seviyede balık yağı bulunan hastaların telomerlerinin daha kısa olduğunu buldu. Bu yüzden balık yağı tüketir ve telomerlerle uzun ve genç görünür. Gerekli doz: günde 1.000 mg.

Balık Yağı Depresyonu Önler

Balık yağının en az bilinen avantajıdır. Montreal Üniversitesi’ndeki bilim adamları, orta derecede depresyonu olan hastalarda günde 1.200 mg balık yağı almanın depresyonu önemli ölçüde azalttığını bulmuşlardır. Gerekli doz- günde 1.200 mg dir. Balık yağı yağınızı etkili bir şekilde yakar. Omega 3 yağ asitleri hızla enerji olarak kullanılır ve bu nedenle aslında vücut yağının parçalanmasına katkıda bulunur. Gerçek iyileşmeyi görmek için düzenli olarak egzersiz yapın. Gerekli doz,  günde 3.000 mg. Balık yağı hafızanızı geliştirir.  Balık yağı takviyeleri daha net düşünmenize yardımcı olur ve ayrıca beyin kasılmalarını önler.

Balık Yağı Zararları Nelerdir?

Bir uzman kontrolünde omega 3 eksikliğiniz varsa balık yağı sürekli tüketilebilir. Bir uzmanın kontrolünde değilse, yarardan çok zararı olabilir. Yine aşırı alım, balık yağının vücudunuza zarar vermesine neden olabilir. Balık yağının normal koşullarda en sık görülen yan etkileri kullanım alanlarıdır. Göğüs rahatsızlığına ve kaburga ağrısının artmasına neden olabilir. Sırtta yaygın bir ağrı var. Sırt ağrısı aniden ortaya çıkabilir ve birkaç dakika sürebilir. Bağırsakta şişkinlik hissine neden olabilir. Artan mide iltihabı ve ishal de görülebilen diğer yan etkiler arasındadır. Vücudun sıvı kaybetmesine neden olabilir. Uzmanlar, balık yağı tüketen kişilerin bu dönemde bol su içmelerini tavsiye ediyor. Ağzınızda hoş olmayan bir koku olabilir. Balık yağının yan etkileri ciddi belirtiler değildir. Ancak balık yağı tüketen ve bu yan etkilerden etkilenenlerin bir doktora görünmesi doğru olabilir. Balık yağını doktor kontrolünde tüketmeyi unutmamalısınız.

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Balık yağının kilo alımına nasıl neden olduğu hakkında çok fazla tartışma var. Araştırmalar bunun tersinin doğru olduğunu gösteriyor. Balık yağı tüketen kişilerin daha fazla tokluk hissi yaşadıkları gösterilmiştir. Diyet listenize ekleyebilirsiniz. Balık yağı kilo almaz, kilo verir. Balık yağı alımına dikkat ettiğiniz sürece vücudunuzda daha fazla soruna neden olmaz. Aksine vücudun dengelenmesine yardımcı olur. Birçok sağlık sorununun önüne geçer.

Balık Yağı Çocuklar İçin Yararlı Mıdır?

Fiziksel ve zihinsel gelişimi artırır. Araştırmalar, bir çocuğun psikolojik gelişim sürecinin, yaşamın ilk yılı olan anne karnındaki zaman olduğunu göstermektedir. Bu nedenle uzmanlar, hamilelik ve emzirme döneminde annelerin alması gereken omega 3’ün çok faydalı olduğunu belirtiyor. Çocuklara her an zihinsel gelişim sağlayabilen balık yağı, fiziksel gelişime de katkı sağlıyor. Çocuğun fiziksel özelliklerinin sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olur. Çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıftır. Bu nedenle, bakterilerin baskın olduğu hastalık tarafından daha erken enfekte olabilirler. Omega 3 çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir ve mikroorganizmalara karşı dirençli hale getirir. Dikkat eksikliğinin giderilmesinde önemli rol oynar. Teknolojideki gelişmeler çocukların s dikkat eksikliği. Çocukların dikkat bozukluğu uzmanları omega 3’ün faydalı olduğunu söylüyor. Çocukların bilişsel gelişimi için faydalı bir ürün olarak da bilinmektedir.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?