1. Ana Sayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Bebek Oto Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebek Oto Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
+ - 0

Bebeklerin ev içinde olduğu kadar yolculuk yapmanız gereken durumlarda da güvende olması gerekir. Ebeveynlerin hayatını kolaylaştırmak ve bebeklere emniyetli bir yolculuğu sunmak için üretilen birçok ürün bulunur. Bu ürünler arasında bulunan bebek oto koltuğu rağbet gören ve tercih edilen bir kullanım eşyasıdır. Öncelikle ailenin, içinin rahat olması kısa ya da uzun yolculuklarda önemlidir. Bu ürünü satın almak isteyenler de bebek oto koltuğu seçerken dikkat etmeniz gerekenler konusuna önem vermelidir.

Bebek Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek oto koltuğu önerileri araştırması içinde olanlar bazı ayrıntılara dikkat ettikten sonra bu ürünü almalıdır. Dikkat edilmesi gerekenler;

 • Çarpışma testlerine tabi tutulmuş ve bu testlerden geçmiş olan ürünler tercih edilmelidir. Ürünün kenar kısmında testin yapıldığına dair logo bulunmaktadır. ADAC, Stiftung Warentest, ÖAMTC, TCS, Plus Test ve Autobild gibi test kuruluşları kendi logolarını üründe bulundurmaktadır.
 • Bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun olan ürünler farklı gruplarda bulunmaktadır. Buna dikkat etmelisiniz.
 • Bebek oto koltuğu emniyet kemeri, beş noktadan çıkmalıdır.
 • Ürünün boyun korumasının olması gerekmektedir.
 • Darbe emici yan korumalar olası kazalarda bebeği koruyan önemli bir unsurdur.
 • Bebek oto koltuğu kumaşı dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır. Nefes alabilen dokuda olanlarını tercih etmek bebeğin terlemesine ve üşümesine engel olmaktadır. 
 • Kılıfın çıkarılıp yıkanabilmesi gerekmektedir. Hijyen açısından bu önemlidir.
 • Renginden çok ürün özelliklerine dikkat ederek bebek oto koltuğu seçiminde bulunmalısınız.
 • Bebek oto koltuğunun aracın emniyet kemerine bağlanabilir bir model olmasına dikkat edilmelidir.
 • Alınan ürünün kullanım kılavuzu dikkatlice okunmalıdır.

Bebek Oto Koltuğu Zorunlu mudur?

Bebek ya da çocukların güvenliğini sağlamak için kullanılan bebek oto koltuğu 36 kilogram ağırlığı ve 1,50 cm boyu olan çocuklarda zorunludur. Bebekleriyle yolculuğa çıkan kişiler araçlarında bebek koltuğu bulundurmaları gerekir. Eğer bulundurmazlarsa bebek koltuğu cezası kanunlarda yerini almış durumdadır. Karayolları Trafik Kanununa göre bebek oto koltuğunun olmamasının para cezasına tabidir. Ayrıca 10 ceza puanı da uygulanmaktadır.

Bebek Oto Koltuğu Nasıl Takılır?

Bebek oto koltuğu nasıl takılır ya da bağlanır konusu ebeveynleri yakından ilgilendirmektedir. Bebek koltuğu aracınızın arka koltuğuna yerleştirilir. Bebek koltuğunun arkasında iki çubuk bulunur. Bu çubuklar aracınızın isofix kancalarına birleştirilir. Isofix, emniyet kemeri kullanmadan oto koltuğunun montajını yapabileceğiniz bir sistemdir. Araçların çoğunda bulunmaktadır. Eğer yoksa emniyet kemeriyle de ürünü sabitleyebilmeniz mümkündür.

Bebek Oto Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde hijyene dikkat etmek gerekir. Bebek oto koltukları her ne kadar leke tutmayan kumaşlardan yapılıyor olsa da kılıfın belirli aralıklarda çıkarılması ve yıkanması gerekir. Bebeğin terlemesi, mamasının dökülmesi, kusması ya da idrar kaçırması gibi nedenlerden dolayı kılıfın çıkarılması yıkanarak yerine takılması önemlidir. Bu da bebek oto koltuğu seçerken dikkat etmeniz gerekenler içerisinde yer almaktadır. Öncelikle bebek koltuğunu bulunduğu yerden çıkarmanız gerekir. Kılıfı çıkarmalı ve kullanım talimatında nasıl yıkanması gerekiyorsa o şekilde yıkamalısınız. Kılıfın alt kısmında bulunan iskelet bölümünü ıslak bezle silebilirsiniz. Emniyet kemer tokalarını ve bağlantı noktalarını silebilirsiniz. Arabanızın arka koltuğunu da süpürerek ve silerek temizlik işlemini tamamlamış olursunuz.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?