İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Bir Zamana Damga Vuran Disney Karakterleri

Bir Zamana Damga Vuran Disney Karakterleri
+ - 0

Disney karakterlerini tanımayan yoktur. Televizyonların her eve girdiği dönemden bahsediyorum. Disney karakteri olup olmadığını bilmiyoruzdur belki ama altmış yaşlarında olan birine bile bir karakter ismi söylediğimiz zaman muhakkak tanır. Ya kendi izlemiştir ya da çocukları izlerken mutlaka denk gelmiştir.

Yaklaşık Bir Asır Hayatımızdalar

Kimdir bu bir asırdır hayatımızda olan hayali varlıkların yaratıcısı? Bunun cevabı Walt Disney. Bir asır hayatımızda olan üç kuşağı masalları ve kahramanları ile avutan adam. Kendi alanında bir dâhidir. Ayrıca, Disney karakterleri Walt Disney’in kaleminden çıkmıştır. Önceleri basit bir masal anlattı hepimize. Bundan 89 yıl önce dedelerimize anlattı. Öyle çok sevildi ki dedelerimiz babalarımıza izletti. İzlemenizde bir sakınca bulmuyorum dedi. Sonra bizler izledik. Anne ve babalarımızın ben bunu izlemiştin, ay ben en çok bunu severdim, bakın şöyle bir karakter de vardı ben çok severdim gibi cümlelerinin arasında biz de daldık Disney’in o masal dünyasına.

Şimdi de çocuklarımız izliyor bizim geçmişe özlemlerimizin arasında. Hâlâ karakterleri tanınıyor, çizgi filmleri izleniyor, Minnie Mouse ve Mickey Mouse’nin aşkı hala çocukların kıyafetlerinde baskı olarak kendini gösteriyor. Lisanslı ürünleri çocuklarımızın hayalleri ile beraber çarşaflarından yatak odası takımlarına kadar, pijama takımlarından oyuncaklarına kadar her eşyalarını süslüyor. Genç yaşlı herkesin hayali değil midir bir gün Disney karakterlerinin olduğu eğlence parkına gidebilmek? Küçük kız çocuklarının Rapunzel sevgisi ile saçlarını uzatmaları kim bilir daha kaç nesil devam edecek?

Disney’in Prensesleri

Disney çok sayıda kahraman yarattı ve bu kahramanları bize sevdirdi. Kimi kötü karakter kimi iyi karakterdi. Birçok karakter hayvanlar aleminden olmasına rağmen biz onları sınıf ya da mahalle arkadaşımız olarak gördük. Hayallerimizde onlarla konuştuk, oyunlar oynadık. Bazı karakterler vardı ki bunlar prenseslerdi. Herhangi bir Disney prenses ve prens olduğunu hayal etmemiş kaç kişi vardır? Gece hayallere dalmadan önce ya saçlarımızı bir kuleden sarkıttığımızı hayal ettik Rapunzel gibi ya da o çok güzel camdan ayakkabıların ayağımıza olduğunu hissettik.

Disney Prenseslerini Hatırlayalım

Külkedisi; üvey annesinden kendisi nefret etmeyecek kadar güzel yürekli prenses. Biz onun yerine üvey annesi ve üvey kız kardeşleri ile kim bilir kaç kez kavga etmişizdir? Fakat o camdan ayakkabıları da kendi ayaklarımızda hayal etmeden de durmadık. Sayesinde bal kabağı çok farklı bir anlam kazandı hayatımızda. Aurora; biz onu uyuyan güzel diye çağırıyoruz. Uykuya daldığınız zaman dinlediğimiz en güzel masallardan birinin güzel prensesi. Talihsizlikle başlayan kaderi bir prensin yüz yıl sonra gelen mücadelesi ile mutluluğa dönüşür.

Ariel; tatlı deniz kızı Ariel. Güzel sesli Ariel. Denizler prensesi fakat bir insana âşık olup denizinden, dünyasından kuyruğundan ve en önemlisi sesinden vazgeçen Ariel. Hâlâ deniz kızlarının bir yerlerde var olduğuna bir gün onları göreceğimize inanıyoruz. Belle; güzel ve çirkinin güzel prensesi. Katlanmak zorunda kaldığın o çirkin canavar aslında çok yakışıklı bir prensti. Yasemin; Orta Doğu’da bir ülkenin prensesidir ve Alaaddin’ in arkadaşıdır. Pocahontas; Amerikalı yerli halkı temsil eden bir prensestir.  Mulan; efsanevi güçleri olan bir karakterdir.

Tina; Disney karakterleri arasında tek Afrika-Amerikalı prensestir. Rapunzel; uzun altın saçlarını kuleden uzattığı o zihinlere kazınan sahnesini herkes bilir. Merida; Pixarın Akademi Ödülü’nü almış İskoç prensesidir. Anna; Karlar Kraliçesi’nin güçlü, cesur ve gözü pek prensesidir. Elsa’nın kız kardeşidir. Elsa; Karlar Ülkesinin her şeyi buza çevirebilen prensesidir.

Disney Diğer Karakterleri

En çok bilinen Disney karakterlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Oswald
  • Mickey Mause, Disney hayvan karakter ve çizimlerinden ilk sıralarda yer alanlardadır. 20 yıl boyunca Disney kendi sesi ile hayat vermiştir. Şöhretler kaldırımında yıldızı vardır.
  • Minnie Mouse, Mickey’in kız arkadaşıdır.
  • Gaston
  • Alaaddin, Prenses Yasemin’in yol arkadaşıdır.

Daha birçok Disney karakteri geçmişten günümüze hayallerimizi yol arkadaşlığı yaptılar. Uzun yıllar daha varlıklarını sürdüremeye devam edecek gibi gözüküyor.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?