İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Enfeksiyona Bağlı Vajinal Akıntı

Enfeksiyona Bağlı Vajinal Akıntı
+ - 0

Vajinal akıntılar enfeksiyonların yol açtığı durum nedeni ile ortaya çıkar. Kadınların yaşadığı genel sağlık sorunu için mutlaka doktora başvurmak gerekir. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Baksu, vajinal akıntı sorunları normal olarak görülse de enfeksiyon nedeni ile patolojik akıntılara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Kanser Kaderiniz Değil

Kadınların genel olarak korktuğu konuların başında gelen kanser uzun bir zamanda geliştiği için hastalığın kader olmadığı ortaya çıkıyor. Çok gelişmiş ülkelere göre smear testi yaptırmayan az gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanserine yakalanma riskleri yüksek oranda görülüyor. Genelde rahim ağzı kanseri 10 ila 12 yıllık süreçte ilerliyor.

Erken teşhiste smear testi sayesinde hastalığın ilk sürecinde kanserin oluşmasını önlenerek rahim ağzı kanseri riskinin önüne geçiliyor.  Dünyada yapılan bir test olan smear testi başlama yaşı olarak 21 yaş uygun görülmektedir. Her yaşta bu testin yaptırılması uzmanlarca tavsiye edilmekte ve rahim ağzı kanserine karşı önceden tedbir alınmaktadır.

Bu Virüs Erkekleri de Etkiliyor

Kadınlarda görülen enfeksiyona bağlı vajinal akıntı kadınlar için korkutucu olmaktadır. Genelde kontrolüne dikkat eden kadınlar rutin şekilde smear testlerini yaptırarak herhangi bir risk oluşturan durum olup olmadığının belirlenmesi istiyor. Rahim ağzı kanserinde Human Papilloma Virüs (HPV) adı verilen virüsten kaynaklı belirli tipte virüsler tespit edilmektedir. Bu virüs erkekleri de etkilerken ayrıca cinsel yolla geçerek kadınlarda HPV rahim ağzı kanseri dışında bazı kanser türleri ve genital bölgelerde siğillerin olmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre siğillere sebep olan türlerin zararsız olduğu söylenmektedir.

40 Yaştan Sonrasına Dikkat

Doç. Dr. Alparslan Baksu yaptığı açıklamaya göre pap-test uygulamaları sayesinde rahim ağzı kanserinden ölüm oranlarının %90 oranında azaldığı görülmekte. Genelde rahim ağzı kanserinin 40 yaştan sonra görülmesinden önce 20’li yaşlarda HPV enfeksiyonlarına rastlanıyor ve siğillerin de 20 ve 30 yaş kadınlarda ortaya çıktığını belirtiyor.

Akıntıyla birlikte görülen belirtiler ise kötü kokulu kanlı akıntının rahim ağzı kanseri olabileceği yönünde olmasına dikkat çekiyor. Bununla birlikte yüksek ateş, kasıklarda ağrı ve genital organlarda enfeksiyon görülmesi rahim ağzı kanseri belirtisi olma ihtimalini ortaya koyan belirtiler olarak görülmekte. Ayrıca kadın organ kanseri belirtisi olarak kanlı akıntıyla ortaya çıkan alt karın ağrısı bu belirtileri verebiliyor.

Akıntının Özelliği Hastalığın Belirtisini Ortaya Koyuyor

Genelde akıntı türüne göre hastalığı teşhis etmek mümkün. Akıntının gri ya da yeşil olması, köpüklü gibi olması, rengi, kokusu gibi belirtiler vajinada yanma, vajinal akıntı ve şiddetli kaşıntı gibi durumlar kendini gösteriyor. Bazı enfeksiyona bağlı vajinal akıntı köpüklü yeşil ve gri olan Tricomonas vaginalis enfeksiyonu kaşıntı ve yanma belirtileri gösterir. Bir diğer enfeksiyon olan Gardnerella vaginalis enfeksiyonu ise  beyaz ve gri renkli akıntıya ve bozuk balık kokusunda kokuya neden olmaktadır. Mantar enfeksiyonlarında genelde peynir beyazı gibi bir akıntı görülürken kaşıntı ve yanma şikâyeti de görülmektedir.  Yumurtalıkla ilgili kanser türlerinde ise et suyu renginde bir akıntı görülür ve karnın alt kısmında ağrı vardır. Menopoz sonrası görülen adet dışı kanamalar rahim ağzı kanseri belirtilerini göstermektedir.

Smear Testi Nasıl Yapılıyor?

Smear testi uygulama öncesi hasta jinekolojik muayene ile muayene edilerek rahim ağzı ve vajinadan akıntı ve hücrelerin alınması ile önceden kanser riski olup olmadığı araştırılır. Böylelikle erken teşhis edilerek hastalığın ilerlemesi önlenir ya da uygun olan tedavi yöntemi ile hasta uygun tedavi sayesinde hayatına devam edebilir.

Tarama sırasında anormallik tespit edilen hastalar için tekrar pap-testi yaptırılabilir. Bazı hastalardan gerektiğinde parça alınarak kolkoskopik muayeneden geçerek teşhis yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanserinden korunmak için erken yaşlarda aşı olunmasının gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Alparslan Baksu Amerika’da aşı yaşının 9-26 yaşlarında olduğunu ve bu aşının virüs almamış kişilerce uygulanmasının yararlı olacağını belirtiyor. Ayrıca aşının hiç beraberlik yaşamamış kızlar için uygun koruyucu bir çözüm olacağını da sözlerine ekliyor.

HPV Aşısını Mutlaka Yaptırın

Vajinal akıntı sorunları ile ilgili mutlaka doktora giderek erken teşhisin yapılması ve erken zamanda virüse karşı etkili olan HPV aşısının yaptırılması gerekmektedir. Uzmanlara göre erken yaşta HPV aşısı yaptırmak rahim ağzı kanserinden korunmak için en etkili yöntem olarak görülmektedir.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?