Anne, Bebek ve Kadın Forumu - Pembe.net

Hoşgeldin, sen de hemen aramıza katıl. Türkiye'nin en büyük kadın forumunda aradığın herşey var. Meraklı anneler, öğrenen kadınlar, sağlıklı ve eğitimli bayanlar, hayvanseverler, lezzetli parmaklar, gelinler ve görümceler burada! Konu aç, mesaj yaz, üyeler ile sohbet et ve profilini düzenle. Forumumuza üye olmak tamamen ücretsiz!

Çocuklarda Sıcakta Görülen İsilik

Admin

Burcu Önder
Yönetici
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
147
Beğeniler
0
Puanları
185
Konum
Çanakkale
Web sitesi
www.pembe.net
cocukisiliktedavi.jpg

İsilik neden olur? İsilik sebepleri nelerdir? İsilik nasıl tedavi edilir? Özellikle yazın bebeklerde daha çok görülen isilik nedenleri arasında sıcak hava en büyük etken. Özellikle yaz aylarıyla birlikte daha çok görülen isilik, ter bezlerinin tıkanması sonucu ortaya çıkar. İsilik daha çok bebeklerde ve çocuklarda oluşsa da yetişkinlerde de yaşanabilen bir rahatsızlıktır. Peki isilik neden olur? İsilik sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İsilik Nedir?
İsilik özellikle yaz aylarında aşırı terler. Deride bulunan ter bezleri tıkandığında dışarı atılamayan ter, der, altında cilt katmanlarına sızar ve cilt üstünde kızarıklığa yol açar. Ter bezleri tıkanması daha çok bebeklerde ve çocuklarda oluşsa da yetişkinlerde de yaşanabilen bir rahatsızlıktır.

İsilik, kaşıntı, kızarıklık ve kaşıntı şikâyetine yol açar. Bulaşan bir hastalık olmamasından ve birkaç gün içerisinde geçebilen bir hastalık olmasından dolayı merhem ve losyonlarla tedavi edilebilir.Vücudun boyun kısmında, koltuk altlarında, belin kemer kısmında ve diz arkasında ortaya çıkar.

İsilik Sebepleri Nelerdir?

Aşırı Terlemek

Sıcak havalarda kalın ve terleten kıyafetler giymek, spor yapmak aşırı terlemeye neden olur. Aşırı terlemeye bağlı olarak ter bezleri tıkanır. İsiliğin oluşmasının en temel nedenidir aşırı terlemek.

Nemli ve Sıcak İklim Değişikliği
Bulunduğu iklim dışında farklı bir iklime sahip bir bölgeye gidildiğinde, vücut bu iklim değişikliğinde aşırı terleme yapar. Bunun sonucu isilik yaşanabilir. Özellikle tatil nedeniyle sıcak bir iklime sahip gidilen yerlerde, daha sık yaşanır.

Hastalık ve Hareketsizlik
Her hangi bir nedenle uzun süre yataktan kalkmamak ve terleten nevresim kullanmak isilik riskini çoğaltır.

Isıtıcı veya Ateşe Yakın oturma
Kış aylarında sobaya veya ısıtıcıya çok yakın oturmak, isilik oluşmasına neden olur. Fazla Kilo veya Obezite: Aşırı kilo terlemeye neden olduğu için, isilik olma oranı da yüksektir.

İsilik Tedavisi
İsilikte özel bir tedavi gerektirmez ancak bebeklerde doktor kontrolünde yanma ve kaşıntıyı azaltmak için ilaç kullanılabilir. Yetişkinlerde ise sık sık duş yapmak, ince ve pamuklu kıyafetler tercih etmek, sentetik kumaşlı giysileri kullanmamak daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Bebeklerde de daha sık banyo yaptırmak, ince ve pamuklu kıyafetler kullanmak gerekir. Ayrıca bezini sık sık değiştirmek de isiliğin daha hızlı iyileşmesinde önemlidir.

Bebekleri serin tutup bol kıyafetler giydirerek isilik oluşmasını önlemek mümkündür. Sık sık banyo yaptırarak vücut sıcaklıklarını düşürün.
Yaz aylarının en sevilen aktivitesi elbette yüzmektir. Çocuk ve bebekleri düşündüğümüzde su aktivitesi suda oynamakla sınırlı kalsa da çocuk ve bebekler için en riskli durumların başında gelir.

Hametan Krem
Bebeklerin, çocukların pişiklerinde rahatlıkla kullanılabileceği gibi isilik de de kullanılabilir. 1. Ve 2. Derece yanıklarda, cilt yanıklarında , kurumuş ve çatlamış cildin bakımında ve korunmasında kullanılır. Güneş yanıkları, çizik, kesik gibi yüzeysel deri lezyonlarında da kullanılır. İsilik olan bölgeyi temizledikten sonra, ince tabaka şeklinde Hematen kremi sürerek iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bepanthol Krem
Pişik, isilik, yanık gibi pul pul dökülen, kızaran, çatlayan, gerginleşen cilt bölgelerinde kullanılabilir. Bepanthol krem, su bazlı yapısı sayesinde kolayca sürülebilir. Cildin yenilenmesini sağlar. İsilik, döküntü rahatsızlığınız varsa günde bir iki kez kullanarak cildinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Elecon Krem
Vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan ve cilt üzerine uygulanan bir ilaçtır. Kuru ve kaşıntılı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Stilex
Deriye sürüldüğünde bölgesel iltihap, alerji, ve kaşıntıyı gidererek bölgesel uyuşma sağlayan bir ilaçtır. İsilik döküntüsü tedavisinde kullanılan etkili losyonlardan biridir. Kurdeşen, kaşıntı, böcek ısırması, güneş yanıkları ve hafif yanıklarda etkilenen bölgeyi iyileştirip, ağrıyı ve kaşıntıyı gidermek için kullanılır.

Kalmosan Losyon
Ağrı kesici özelliği bulunan losyon, kaşıntı önleyici ve iyileştiricidir. Yumuşatıcı özelliği vardır. Böcek ve sinek ısırması, arı sokması ve basit cilt tahrişlerine bağlı kaşıntı ve ağrının geçici olarak giderilmesi için kullanılmaktadır. Her kullanımda kullanmadan önce mutlaka çalkalanıp ince bir tabaka halinde bölgeye sürülmesi gerekmektedir.

Fenistil Jel
Alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Arı sokmaları, böcek ve sinek ısırmaları, yüzeysel hafif yanıklar, güneş yanıkları, iltihabı olmayan cilt hastalıklarına bağlı kaşıntılar ve kurdeşen tedavisinde kullanılır. Fenistil jel, cilde sürüldüğünde birkaç dakika içinde tahrişi ve kaşıntıyı geçirir.

Belirtilen ilaçları doktor kontrolünde ve düzenli olarak kullanmak gerekir. Ayrıca isilik olan bebek ya da yetişkini serin tutmaya özen göstermek gerekir. Yaz aylarında klima, vantilatör, pencere, kapı ne varsa açıp bulunulan ortamı serin tutmak gerekir. Kış aylarında ise ince pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Üst üste, kat kat giydirmekten kaçınmak gerekir. Ilık su ile sık sık duş aldırmak da isiliğin iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 
Üst