Anne, Bebek ve Kadın Forumu - Pembe.net

Hoşgeldin, sen de hemen aramıza katıl. Türkiye'nin en büyük kadın forumunda aradığın herşey var. Meraklı anneler, öğrenen kadınlar, sağlıklı ve eğitimli bayanlar, hayvanseverler, lezzetli parmaklar, gelinler ve görümceler burada! Konu aç, mesaj yaz, üyeler ile sohbet et ve profilini düzenle. Forumumuza üye olmak tamamen ücretsiz!

Hanta Virüsü Kemirgenlerden Bulaşır Mı?

Admin

Burcu Önder
Yönetici
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
147
Beğeniler
0
Puanları
185
Konum
Bursa
Web sitesi
www.pembe.net
hantavirus.jpg

Hantavirüs nedir?
Hantavirüs yeni çıkan bir virüs olmamakla birlikte çoğunlukla kemirgen dışkısına veya idrarına teması sonrasında gereken hijyen gösterilmediğinde ortaya çıkan solunum rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Hantavirüsün birden fazla çeşidi olabilmektedir. Bu çeşitlerin her birinin farklı kemirgen taşıyıcısı bulunur. Doksanların başında ilk kez Amerika'da görülmüştür.

Hantavürs bulaşıcı mıdır?
Hantavirüs yalnızca kemirgenden insana bulaşan bir hastalıktır. Hantavirüse yakalansanız bile bir başkasına geçirmeniz mümkün değildir. Hantavirüs yalnızca kemirgenden insana geçiş sağlar, insandan insana geçişe olanak sağlamaz. (Andes Hantavirüs buna dahil değildir ve insandan insana geçiş sağlayabilir.)

Hantavirüs kemirgenden insana nasıl bulaşır?
  • Vahşi ve koloni halinde yaşayan farelerle beraber yaşanması,
  • Kullanılmayan kapalı alanların gerekli özen gösterilmeden kullanıma açılması,
  • Köy yerlerinde uzun süre kullanılmayan evlerin temizlenmeden kullanılmaya başlanması gibi durumlarda farelerin idrarları, tükürükleri veya dışkılarıyla temas kurulması durumunda hantavirüs görülebilir.
Hantavirüs belirtileri nelerdir?
  • Halsizlik,
  • Yüksek ateş,
  • Anormal kas ağrıları,
  • Nefes darlığı,
  • Kuru öksürük,
  • İshal, kusma şeklinde görülebilir.
Hantavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?
Hantavirüs insan üzerinde belirli bir kuluçka süresine sahip olmamakla beraber sekiz haftaya kuluçkada kalabilir. Kapalı alanlarda gerekli şartlar sağlandığında 2-3 gün hayatta kalabilmektedir.

Hantavirüsün belirli tedavisi var mıdır?
Hantavirüs için geçmişten bu yana geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da büyük önem taşır. Geç tanı konulan kişi sağlıklı olsa bile hayatını kaybedebilmektedir.

Hantavirüs evcil kemirgenlerden bulaşır mı?
Kemirgeninizin geldiği yeri ve sağlık durumunu biliyor, hijyene önem veriyorsanız size herhangi bir hastalık bulaştırmayacaktır. Hantavirüsün ana taşıyıcısı geyik faresi olarak bilinen bir fare çeşididir.

Hantavirüse yakalanmamak için ne tür tedbirler alınmalıdır?
Hantavirüse yakalanmamak için hijyen kurallarına uymaya özen göstermeli, uzun yıllar kullanılmamış alanların içerisine girerken eldiven, maske kullanılmalıdır.
 
Üst