Anne, Bebek ve Kadın Forumu - Pembe.net

Hoşgeldin, sen de hemen aramıza katıl. Türkiye'nin en büyük kadın forumunda aradığın herşey var. Meraklı anneler, öğrenen kadınlar, sağlıklı ve eğitimli bayanlar, hayvanseverler, lezzetli parmaklar, gelinler ve görümceler burada! Konu aç, mesaj yaz, üyeler ile sohbet et ve profilini düzenle. Forumumuza üye olmak tamamen ücretsiz!

Kürtajın Kadın Psikolojisine Etkisi

Admin

Burcu Önder
Yönetici
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
147
Beğeniler
0
Puanları
185
Konum
Bursa
Web sitesi
www.pembe.net
Kürtajın Kadın Psikolojisine Etkisi Kürtaj sonu aileden, yakın çevreden gelen destek en iyi ilaçtır. Kürtaj hakkında doğru bilgiler öğrenmek de bu dönemi rahat atlatmayı sağlar. Kadınların çoğu bu süreçte en iyi seçimi yaptığını düşünerek büyük bir rahat.

Kürtaj yaptıran kadınların çoğu kürtaj sonunda bir psikolojik desteğe ihtiyacı olmaz. Genelde kürtaj sonu yaşanan en yoğun duygu rahatlamadır. Kürtaj sonunda duyguların yoğun yaşanması ya da çok duygusal olmak çok normaldir.Bu zamanla hafifleyecektir. Ancak sosyal yaşamdaki bazı dayatmalar pişman hissetmeye zorlayabilir. Bu süreçte yas, pişmanlık, öfke, üzüntü duygularının fazla olması kadını depresyona sürükleyebilir. Bu gibi durumlarda en iyi yol, bir uzmana danışmaktır.

Kürtaj yaptıran kadınların psikolojik sağlık sorunları yaşamaları, gebeliğe devam edenlere kıyasla daha fazladır. Ayrıca, düşük yapmak ve meme kanseri riskini artırmak arasında bağlantı yoktur.

Kürtajın Duygulara Etkisi

Kadınların çoğu bu süreçte en iyi seçimi yaptığını düşünerek büyük bir rahatlama hissediyor. Kürtaj yaptırmanın onu kötü bir insan yaptığı düşüncesi ile kendine karşı büyük bir öfke haline kapılabilir. Zamanla hafiflemeyen duygular kadını depresyona sürükler ve depresyon gibi bir hastalığın bir uzman olmadan çözümü neredeyse imkansızdır.

Verilen karardan emin olunmaması, kafada hep bir soru işaretinin kalması, sürekli düşünme hali nadir olarak görülür. Özgüven eksikliği, terk edilmiş, yalnız hissetme gibi durumlar da görülebilir ve bu duyguları atlatmanın en iyi yolu kendini yeniden sevmeye çalışmak ve en çok sevdiğiniz işlerle meşgul olmaktır.

Kürtaja En İyi İlaç

Kürtaj sonu aileden, yakın çevreden gelen destek en iyi ilaçtır. Bu süreci yalnız atlatmış bir kadın yoğun duygularla savaşmak zorunda kalır ve bu onu çok yorar. Geleceği düşünmek, yeniden hayaller kurmak, bir umutla yola yeniden devam etmek ve tabii ki en çok sevilen işleri yapmak bu dönemde en büyük destekçi olur.Kürtaj hakkında doğru bilgiler öğrenmek de bu dönemi rahat atlatmayı sağlar. Kürtaj yaptıran kişinin sadece siz olmadığını, yaklaşık 42 milyon kadının kürtaj yaptırdığını öğrenmek, kürtajın kısırlık gibi bir sonuçları olmadığını öğrenmek kadını çok rahatlatacaktır. Kürtaj yaptıran bir kadın kendini yeniden sevebilir, yeniden bir bebeğe sahip olabilir. Kaynak: Kürtajın Kadın Psikolojisine Etkisi
 
Son düzenleme:
Üst