Anne, Bebek ve Kadın Forumu - Pembe.net

Hoşgeldin, sen de hemen aramıza katıl. Türkiye'nin en büyük kadın forumunda aradığın herşey var. Meraklı anneler, öğrenen kadınlar, sağlıklı ve eğitimli bayanlar, hayvanseverler, lezzetli parmaklar, gelinler ve görümceler burada! Konu aç, mesaj yaz, üyeler ile sohbet et ve profilini düzenle. Forumumuza üye olmak tamamen ücretsiz!

Sivilce Lekelerine Çözüm

Admin

Burcu Önder
Yönetici
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
147
Beğeniler
0
Puanları
185
Konum
Bursa
Web sitesi
www.pembe.net
Sivilce Lekelerine Çözüm

Evinizde kullanmaya başladığınız doğal sivilce ürünleri ile birlikte, yaşam tarzınızda yaptığınız belirli değişiklikler vücudunuzun daha sağlıklı olmasında, cildinizdeki yağ oranının azalmasında ve yüzünüzde ikide bir ortaya çıkan sivilcelerin kaybolmasında güçlü bir etkisi olabilir. Tabii ki bu ufak değişiklikler size artı bir motivasyon da sağlayacaktır.

Sivilcelerinizi iyileştirmek için yaşam tarzınızda yapmanız gereken ufak değişikler şunları içerebilir:

Asla Sivilcelerinize Dokunmayın

Her ne kadar kaşınan sivilcelerinize dokunmak size cezbedici gelse de, sivilcelerinize sürekli dokunup onlarla oynamak cildinizi tahriş eder ve sivilcelerinizin daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Hatta sivilcelerin cildinizdeki başka alanlara yayılmasına bile sebep olabilir.

Akne yaralarına dokunmak, ovalamak, sıkmak veya patlatmak mevcut olan lezyona daha fazla bakteri bulaştırabilir. Bu da, başka enfeksiyonlara neden olabilir. Sivilceleri sıkmak veya patlatmak, bakteri ve cerahati cildin daha da içine itebilir. Bu durumda sivilceniz eskisinden daha kötü hale gelebilir.

Bu sivilceleri güvenli şekilde çıkarmayı öğrenmek için büyük yaralar veya derinin altında kalan sivilceler hakkında bir doktordan yardım istememiz mantıklı bir hamle olacaktır.

Doğru Temizleyiciyi Seçin

Sıradan sabunların çoğu bir asidite veya pH değerine sahiptir. Ancak bu değer birçok kişi için çok yüksek olduğu için normal sabunlar cildi tahriş edebilir, hatta sivilceyi daha da kötüleştirebilir.

Aknenin patlama riskini azaltmak ve yaraların iyileşmesini sağlamak için cildin doğal pH değeri olan 5,5 değerine yakın bir yıkayıcı, temizleyici ve arındırıcı kullanın.

Yağsız Cilt Bakım Ürünleri Kullanın

Yağ bazlı veya yağlı ürünler cildinizdeki gözenekleri tıkayarak kullanıldıkları bölgelerin dolma ve akne yaraları oluşma riskini artırabilir.

Cilt bakım ürünlerini arattırırken gözeneklerin nefes almasına izin veren bileşenler içeren “yağsız” veya “komedojenik olmayan” olarak adlandırılan kozmetiklere bakın.

Bol Miktarda Su İçin

Bol su içmek sureti ile vücudu susuz bırakmamak hayati öneme sahiptir. Çünkü bol su tüketmek akne yaralarının iyileşmesini kolaylaştırır ve genel salgın riskini azaltır.

Cildinizin kuru olması cildin kolayca tahriş veya tahribatına yol açacağı gibi aynı zamanda çok fazla sivilceler çıkmasına da neden olabilir. Vücudunuzun ve derinizin yeterince nemli olması yaralarınız iyileştikçe yeni cilt hücrelerinin doğru şekilde gelişmesine de yardımcı olur.

Günlük su tüketiminin belli bir standardı yoktur, çünkü her kişinin su ihtiyacı yaşa, aktifliğe, sıcaklığa ve tıbbi koşullara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Birçok sağlık yetkilisi, günde altı ila sekiz onsluk 8 bardak su içmeyi tavsiye ediyor.

Stresi Azaltın

Amerikan Dermatoloji Akademisi, sivilce alevlenmelerinin olası bir nedeni olarak stresi işaret etmektedir. Stres, androjen hormonu seviyelerinin yükselmesine neden olur. Androgen, gözeneklerdeki saç köklerini ve yağ bezlerini uyarır. Bu da, cildinizde akne çıkma riskini arttırmaktadır.

Stres yönetimi aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:
  • Aile, arkadaş, doktor veya başka destekleyici kişilerle konuşmak
  • Yeterli miktarda uyumak
  • Sağlıklı, dengeli bir beslenme planı hazırlamak. Yemek veya öğün atlamaktan kaçınmak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Alkol ve kafein tüketiminin sınırlandırılması
  • Derin nefes alma, yoga, farkındalık veya meditasyon yapma
 
Üst