Anne, Bebek ve Kadın Forumu - Pembe.net

Hoşgeldin, sen de hemen aramıza katıl. Türkiye'nin en büyük kadın forumunda aradığın herşey var. Meraklı anneler, öğrenen kadınlar, sağlıklı ve eğitimli bayanlar, hayvanseverler, lezzetli parmaklar, gelinler ve görümceler burada! Konu aç, mesaj yaz, üyeler ile sohbet et ve profilini düzenle. Forumumuza üye olmak tamamen ücretsiz!

Yavru Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Admin

Burcu Önder
Yönetici
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
147
Beğeniler
0
Puanları
185
Konum
Bursa
Web sitesi
www.pembe.net
yavrukopekmamasi.jpg

Yavru köpeklerin beslenme düzenleri ve genel besinleri yetişkin köpeklerden farklıdır. Daha fazla protein vitamin içeriğine sahip “puppy” mamalardan ile beslenmeleri gerekmektedir. Yavru Köpeğimizi eğer kuru mama ile besleyecek isek mutlaka yavru köpekler için özel üretilen mamalardan kullanmayı tercih etmeliyiz. Ayrıca normal bir yetişkin köpek mama düzeninden saha sık vermeliyiz. Yavru köpeğimiz anneden çok yeni ayrılmış ise kuru mamamız hafif ıslatılarak verilebilir veya yaş mama dediğimiz konserve mamalarda tercih edilebilir, konserve mamalar sade veya kuru mama ile karıştırılarak ta verilebilir. Yavru köpeklerimizin beslenmesi günde 4 öğün olarak ayarlanmalı ve zamanla yetişkinliğe yaklaştığında 3 öğüne düşürülmelidir.

Bağzı yavru köpeklerimiz de anne sütü takviyesi kullanılır bu durumda, sütün yanında +2 öğün olarak da ayarlayabiliriz mamayı.Yavru köpeklerde mama ile beslenme Annenin yeterli besleyememesi, annenin olmaması veya annenin sütünün gelmemesi durumunda oluşacak bir durumdur. Normal düzende anne yavrularının ne kadar ve ne zaman beslenmesi gerektiğini kendisi doğal sürecinde başarılı bir şekilde yapacaktır. Eğer bu doğal süreçte problem olursa anne sütü, konserve yaş mama, kuru mama gibi alternatifler ile veteriner hekim gözetiminde gerekli beslenme şeklini uygulayabilirsiniz!

Yavru köpeklerin 45 gün boyunca anne sütü ile beslenmeleri gelişimleri ve bağışıklık sistemleri açısından çok önemlidir. Bağzen anneler farklı sebeplerden dolayı erken emzirmeyi bırakabiliyor ve yavrular erken sütten kesilebiliyorlar. Bu gibi durumlarda yavru köpeklerin beslenmelerinde takviye besinler kullanılabilmektedir.
Yeni doğan yavru köpeklerde beslenme ise, ortalama 2 saatte bir olmalı ve belirli miktarlarda tabi ki bu miktarlar yavrumuzun durumuna ve özelliklerine göre değişebilmektedir. Yeni doğan yavru köpekler için hazır olarak satışı olan hazır anne sütü ve benzeri ürünler biberon yardımı ile yavruya verilir. Yeni doğanlarda anne sütü hariç, süt ile beslenme pek tavsiye edilmez daha ağır ve yağlıdır yavru köpeklerde sindirim bozukluklarına sebep olabilir, gaz yapabilir. Süt kullanacak isek bile yarı yarıya süt ve su karışımını kullanmalıyız.
 
Üst