Anne, Bebek ve Kadın Forumu - Pembe.net

Hoşgeldin, sen de hemen aramıza katıl. Türkiye'nin en büyük kadın forumunda aradığın herşey var. Meraklı anneler, öğrenen kadınlar, sağlıklı ve eğitimli bayanlar, hayvanseverler, lezzetli parmaklar, gelinler ve görümceler burada! Konu aç, mesaj yaz, üyeler ile sohbet et ve profilini düzenle. Forumumuza üye olmak tamamen ücretsiz!

Yetişkin Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Admin

Burcu Önder
Yönetici
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
147
Beğeniler
0
Puanları
185
Konum
Çanakkale
Web sitesi
www.pembe.net
yetiskinkopekmamasi.jpg

Köpekler yaşamlarının uzunca bir sürelerini yetişkin evresinde yaşarlar.yetişkin bir köpek sosyal aktivitelerinin ve yaşam tarzlarının değişikliğe uğradığı dönemdir. Yavru köpek evresinde öğrendikleri yetileri yetişkin bir köpek olduklarında pekiştirirler. Yetişkin bir köpeğin çiftleşme, hamilelik doğum, kısırlaştırılma gibi bir çok aksiyon bu dönemde şekillenir.

Bu sebeptendir ki; yetişkin köpek beslenmesi ve yetişkin dönemde mama seçimi çok önemlidir. Köpeğinizin kısır olup olmamasına göre tercih yapıldığı gibi dişilerde doğum öncesi hamilelik dönemi ve doğum sonrası lohusalıkta doğru mama seçmemek bazen hastalıklara sebep olmaktadır. Yetişkin köpek mamaları köpeğinizin aktivitesine göre de değişiklikler gösterir mesela av köpekleri av zamanında oldukça aktiftirler ve enerjisi yüksek mamalarla beslenmesi en doğru olanıdır. Eğer av sezonu haricinde bu tip iş köpeklerine yüksek proteinli ve yüksek enerjili köpek mamaları verilirse egzamadan obeziteye kadar problemler yaşaması kaçınılmazdır.

Köpekler büyüme dönemlerinde ve hamilelikte kalsiyum ve fosfor oranı yüksek ve dengeli mamalar almalıdır. Gebelikte yavrular anne karnında gelişirken annenin kalsiyumunu resmen emerler.Kandaki kalsiyum miktarının düşmesi geçici felçlere sebep olabildiği gibi bazen ölüme kadar varan sonuçlar bilinmektedir.

Kısırlaştırılma dönemi veteriner hekimlerin yetişkin yaşta tercih ettiği bir zamandır. Kısırlaştırılmış bir köpekte hormonel dengeler değişim gösterir ve bu dönemde köpekler kilo almaya meyillidirler. Özellikle kısırlaştırma operasyonu sonrasında iştah açılmakta ve doyum hissi neredeyse olmamaktadır bu sürede doğru mama ile beslenen köpekler asla kilo almazlar ve bir süre sonra metabolizmaları buna alışır işte hemen bu dönemde lif miktarı fazla yetişkin köpek mamaları kullanmak oldukça önemlidir. Günümüzde mama üreticileri kısırlaştırılmış köpek mamalarını işte bu yüzden yapma ihtiyacı duymuştur.

Köpeklerin yetişkin devreleri 7 ila 8 yaşına kadar devam ettiğini düşünürsek yaklaşık ömrünün yarısından fazlasında yetişkin köpek maması kullanmak zorundadır işte yukarıda sayılan bazı sebepler ve köpeğinizin sağlık durumu da göz önünde bulundurularak doğru köpek maması seçimi yapılmalıdır. Özellikle Veteriner Hekiminizin tavsiyelerine uyarak doğru yetişkin köpek maması seçilmelidir.
 
Üst