İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Gebeliğin 16. Haftasında Neler Oluyor?

Gebeliğin 16. Haftasında Neler Oluyor?
+ - 0

Gebelik herkes için farklı bir süreci içeren ve özen gösterilmesi gereken bir dönemdir. Bebeklerde ve anne adaylarında görülen etkiler farklı şekilde olup günden güne değişimler devam etmektedir. Yapılan araştırmalara göre gebeliğin 16. haftasında neler oluyor sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • Bebeklerin bu haftada sahip oldukları ortalama boyutları 11-12 cm şeklindedir. Ortalama olarak ağırlık ölçüleri ise 100-110 gr. şeklindedir. İki haftasına öncesine kıyasla bebeklerin gelişiminde ciddi hızlanmalar mevcuttur. 
 • Bebeklerin anne karnında gözleri hala kapalı durumdadır. Ancak ara sıra göz kırpma hareketleri izlenebilmektedir.
 • Bebeklerin cinsiyetleri henüz öğrenilmediyse 16.hafta itibari ile artık öğrenilmesi mümkündür. Eğer doktor tarafından bebeğin erkek olduğu bu hafta içinde söylenirse yanılma durumunun oluşması çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü doktorlar tarafından bu haftada penis net bir şekilde görülebilir. Ancak kız çocuğu olduğu söylenilirse emin olabilmek adına 20.haftaya kadar beklenmesi gerekebilir. Çünkü bazı durumlarda bebeklerin tam olarak penisini göstermemesi durumu ile karşılaşılabilir. 
 • Hamilelik döneminde bu hafta itibari ile yapılabilecek olan bazı sağlık tetkikleri vardır. Anne adaylarının veya baba adaylarının ailesinde kalp rahatsızlığı olması durumunda bebekler için 16. hafta itibari ile tespit edilmesi için işlemlere başlanabilir. 

Hamileliğin 16. Haftasında Annelerde Olan Değişimler Nelerdir?

Hamilelik sürecinde annelerin her zamankinden daha farklı olduğu bir dönem söz konusudur. Bebeklerin gelişmesi ile birlikte aynı zamanda annelerde değişimler ortaya çıkar. Artık bebeğin büyümesi ile birlikte hamileliğin 16. haftasında anne değişimleri farklı olarak ortaya çıkmaya başlar. Annelerde olan değişimler ise şu şekildedir:

 • Gebelik süresi boyunca annelerin östrojen hormonu sürekli olarak artmaktadır. Bu nedenle bazı belirtiler gün geçtikçe ve bebek büyüdükçe daha çok görülmeye başlanır. Hamilelik döneminin 16. haftasında annelerin burnunda kanamaların oluşması mümkündür. Bunun nedeni vücutta oluşan kan volümünün yükselmesi ve burunda yer alan mukozanın artmış olmasıdır.
 • Bu dönemde annelerin ağız ve burun bölgelerinde bir kuruluk hissi ile karşılaşması mümkündür. Bu durumun önüne geçebilmek için doktorların tavsiye etmiş olduğu uygulamaların hayata geçirilmesi mümkündür. Özellikle kış aylarında bir hamilelik yaşanması halinde evlerde olan nem dengelerine dikkat edilmesi gerekir. Evlerde ısıtıcıların üstlerine belirli noktalarda ıslak havlu koyulması nemlendirme sağlanmasında yardımcı olacak olan bir işlemdir ve ağız ve burun kuruluğunun giderilebilmesi için en iyi yöntemler arasında yer alır. 
 • Birçok anne adayı hamilelik döneminin 16.haftasında kasık ağrılarından dolayı şikayetçi olabilir. Annelerin artık rahimlerinde büyümeler oluşmaya başlar ve gerginlik oluştuğu için kasıklarda ağrı durumları oluşabilir. Oluşan kasık ağrılarının azaltılması için doktorların tavsiye ettiği yöntemler izlenebilir. Aynı zamanda sıvı tüketimine dikkat edilmesi, uzun süre ayakta kalınmaması, oturma pozisyonlarında dik oturmaya dikkat edilmesi gerekir.
 • Hamilelik döneminde 16. haftaya gelindiğinde anne adayları henüz bir vitamin desteği almaya başlamadıysa ve ihtiyacı varsa gerekli tahlilleri yaptırarak destekleri almaya başlayabilir. 
 • Annelerin hormonlarında değişimlerin ortaya çıkmaya başlaması kadar bu dönemde rahimde olan değişimler ön plana çıkar. Hamilelik döneminde cilt hızla gerilir, kilo alınmaya başlanır ve hormonların değişmesi ile birlikte vücutta bazı durumlar söz konusu olur. Bu dönemde en sık rastlanılan değişim vücutta yer alan çatlaklardır. Genel olarak kalça, basen, göbek, baldır ve göğüs kısmında çatlaklar oluşmaya başlar. Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar her ne kadar normal olsa bile anne adaylarının bunun önüne geçmek istemesi halinde 12. haftadan itibaren nemlendirici kremler kullanması önerilir. Hafif bir şekilde krem uygulaması esnasında masaj yaparak rahatlatıcı bir etkiye sahip olunması da mümkündür. 

Gebeliğin 16. Haftasında Bebeklerin Hareketleri

Bebekler anne karnınsa belirli bir pozisyonda dururken gebeliğin 16. haftasında bebeklerin hareketleri belirli bir değişime uğrar. 16. haftalık olan bebeklerin anne karnında artık hissedilmeye başlanması mümkün olur. Sinir ve eklem gelişimi devam eden bebeklerin bu dönemde kol ve bacaklarında hareketlilik görülmesi mümkündür. Bebekler neredeyse bir elma boyutuna ulaşacak kadar büyümüştür. Bu nedenle bebeklerin anne karnında yapmış olduğu hareketler hissedilmeye başlanabilir. 16. hafta itibari ile bebekler şiddetli olmasa bile annelerinin karınlarında tekme atmaya başlayabilir. Eğer bebekler tekme atıyorsa ve anneler bunu hissedemiyorsa bu dönem için normal bir durumdur. Bebek henüz küçük olduğu için tekmeler spazm ile karıştırılıyor olabilir. 

Gebeliğin 16. Haftasında Lekelenme ve Akıntı

Gebelik durumlarında rastlanan akıntı ve lekeler belirli bir süre boyunca normal kabul edilir. Anne adaylarının gebelikte lekelenme durumlarında endişe etmeden sakin bir şekilde kalması önemlidir. Akıntı durumu hamilelik sürecinin her anında yaşanabilecek olan belirtiler arasında yer alır. Ancak uzun süreli olan su gibi akıntılar bu dönemde normal olmayabilir.

Anne adaylarının bu dönemde akıntılarını ve lekelerini yakından takip etmesi önemlidir. Herhangi bir aksi durumda doktorlardan destek alınması ve sürecin takip edilmesi gerekir. Akıntıların renkleri ve kıvamlarına dikkat ederek doktorlara konuyla ilgili bilgi verilmesi gerekir. Ancak kanama durumları hamileliğin hangi döneminde olunursa olunsun önemlidir ve ihmal edilmemesi gerekir. 

Hamileliğin 16. Haftasında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Hamile kişilerin beslenme düzenine ve genel olarak kendilerine dikkat etmesi gerekir. Doktorların gözetiminde hamileliğin 16. haftasında beslenme için gerekli olan bir listenin yapılması mümkündür. Bu haftalarda annelerin protein ağırlıklı olacak şekilde beslenmesi önemli olan bir konudur. Vücutların her an beslenme için ihtiyaç duyduğu ürünlerin farklı olması nedeniyle her ihtimalin göz önüne alınarak doğru bir listenin hazırlanması gerekir. Hamileliğin 16. haftasında genel olarak beslenme düzeninde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Hem bebeğin gelişimi hem de annelerin sağlığı açısında protein tüketimi gebelik süresi boyunca önemlidir. Bu nedenle yemek listesinde protein ağırlıklı olan besinlerin yer almasına dikkat edilmelidir. Dengeli olacak şekilde ve aşırıya kaçmamaya özen gösterilerek mevsimlik meyvelerin tüketilmesi, sebze ve bakliyatların tüketilmesine devam edilmelidir.
 • 16.hafta itibari ile annelerin çinkoya olan ihtiyaçları artmaya başlar. Annelerin bu dönemde yeteri miktarda çinko alabilmesi için yer fıstığı, hindi eti gibi besinleri yemek listesine dahil etmesi gerekir. 
 • Folik asitler bebeklerin gelişiminde önemli bir rol oynayan içerikleri oluşturur. Bu nedenle yeşil yapraklı olan sebzelerin tüketilmesi ile birlikte bebeklerin ihtiyaç duydukları folik asitlerin sağlanması mümkün olur. Doktorlar tarafından yapılan tahlillerde folik asit yetersiz ise takviye olarak alınmasına başlanabilir. 
 • Bebeklerin 16. hafta itibari ile kalsiyum depolamaya başlaması gerekir. Bu nedenle annelerin beslenme düzenlerine kalsiyum ağırlıklı olan yiyecekleri eklemesi lazımdır. Peynir ve yoğurt gibi besinlerin eklenmesi ile birlikte yemek listeleri tamamlanır.
 • Annelerde değişimlerin ortaya çıktığı 16. haftada bebeklerin D vitamini ihtiyacı artabilir. Bu dönemde anneler tarafından D vitamini için takviye alınması doktorlar tarafından tavsiye edilebilir. 
 • 16. hafta itibari ile annelerde kabızlık durumlarının oluşması sorunu ile karşılaşılabilir. Bebeklerin gelişimine göre yapılacak olan yemek listelerinde aynı zamanda annelerin göz önünde bulundurulması gerekir. Bu nedenle yemek düzenine kabızlık sorununa iyi gelebilecek olan lifli gıdalar eklenmelidir. 

Gebelik döneminde beslenme için annelerin kendilerini yetersiz hissetmesi halinde doktorlardan tavsiye alınması gerekir. Bebeğine en iyi şekilde bakmak isteyen annelerin gebeliğin 16.haftasında neler oluyor sorusunu yanıtlayarak kendilerini buna göre hazırlaması gerekir. 

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?