İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Gluten İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Gluten İntoleransı Nasıl Anlaşılır?
+ - 0

Sindirim sorunlarının en yaygın olarak görüldüğü hastalıklardan biri de gluten intoleransı olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde pek çok kişinin gluteni sindirememesi sonucunda Çölyak hastalığı meydana gelir. Bu hastalık glutene karşı hassasiyetten ve vücudun gluteni sağlıklı bir şekilde tüketememesinden kaynaklanmaktadır. Peki, “Gluten intoleransı nasıl anlaşılır?” sorusunun cevabını araştırıyor olabilirsiniz. Alanında uzman doktorların gerçekleştirdiği açıklamaya göre gluten intoleransının anlamanın yolu oldukça fazladır.

Gluten içeren bir gıda tükettikten sonra vücudunuz şişmeye, kızarmaya başlıyorsa ya da kronik bir şekilde kabızlık, ishal gibi sorunlar meydana geliyorsa gluten intoleransı riski bulunur. Vücudun yalnızca glutenli gıda tüketimi sonrasında hassaslaşması ve iltihaplanması bu durumun kesinlik kazanmasını sağlayacaktır.

Özellikle glutenli bir gıda tüketilmesinin ardından parmaklarda, karında ya da kalçada kaşıntı, şişlik ve kızarlıklık görülmesi de gluten intoleransının anlamanın yolları arasında yer almaktadır. “Gluten intoleransı nasıl anlaşılır?” sorusunun cevabını araştırıyorsanız bu faktörlere dikkat ederek glutene intoleransınızın bulunup bulunmadığını anlayabilir ve bu doğrultuda alanında uzman bir doktora başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Gluten İntoleransı Nedir?

Gluten intoleransı ya da bir diğer adı ile Çölyak hastalığı, pek çok kişinin başına gelen hastalıklardan biridir. Glutene karşı aşırı hassasiyetin ve gluteni tolere edememenin sonucunda ortaya çıkan bu hastalık bireylerin hayatını derinden etkilemektedir.

Tüketin glutenin türü ya da miktarı ne kadar olursa olsun birlerin vücudunun bu gluteni tüketememesi durumunda Çölyak hastalığı meydana gelir. Bu hastalık ise bireylerde alerjik reaksiyonlara neden olur. Kısa bir özetle “Gluten intoleransı nedir?” sorusunu bu şekilde yanıtlamak mümkündür.

Gluten İntoleransının Test Etmenin Yolları Nelerdir?

Gluten intoleransını test etmek için evde uygulanabilecek olan birkaç yol bulunmaktadır. Bu yolların kullanılması ile gluten intoleransını test etmek mümkündür.

Aksi bir durumda alanında uzman bir doktora gidilmeli ve gluten intoleransının olup olmadığının anlaşılması için birkaç tetkik gerçekleştirilmelidir.  Gluten intoleransını test etmenin en kolay yolu az miktarda gluten tüketerek vücudun herhangi bir belirti verip vermediğine dikkat etmektir. Gluten hassasiyeti olan kişilerde vücut; şişlik, kabızlık, kaşıntı gibi semptomlar göstermektedir.

Gluten Intoleransı Olanların Tüketmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Glutene karşı hassasiyeti bulunan kişilerin beslenme düzenine dikkat etmesi ve mutlaka gluten içermeyen besinler tüketmesi gerekmektedir. Bu nedenle “Gluten intoleransı olanların tüketmemesi gereken besinler nelerdir?” sorusunun cevabını bilmesi ve buna uygun olarak tüketim gerçekleştirmesi gerekmektedir. Alanında uzman doktorların gerçekleştirdiği açıklamalara göre gluten intoleransı olanların tüketmemesi gereken besinler;

 • Makarna,
 • Hububat,
 • Buğday,
 • Arpa,
 • Yulaf,
 • Çavdar,
 • Beyaz unla hazırlanmış olan pasta, kurabiye ve kekler,
 • Malt ve malt ürünleri,
 • Simit,
 • Hamur işleri,
 • Hazır çorba,
 • İrmik,
 • Kuskus,
 • Pide, gibi besinler tüketilmemelidir.

Bu besinlerin tüketilmesine dikkat edilmemesi durumunda gluten intoleransı baş gösterecek ve vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik, kızarıklık gibi durumlar meydana gelecektir.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?