İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Gollum Kimdir?

Gollum Kimdir?
+ - 0

Gollum, kurgusal orta dünya evreninde bir karakterdir. Ancak bu tanım “Gollum kimdir?” sorusunu açıklamaya asla yetmez. Gollum, çok büyük bir derinliği olan ve hayran kitlesi ile sinema tarihinin iz bırakan karakterlerinden biridir. Yüzüklerin Efendisi filmlerinde ve kitaplarında geçen eski bir hobbittir Gollum. Adı ise konuşurken mideden gelen sesler çıkarmasından dolayı böyledir. Karakter huzuru yalnızca yeraltı göllerinde bulmakla beraber yaklaşıl beş yüz yıl boyunca dumanlı dağların altında bulunan mağarada gizlenerek yaşamıştır.

Gollum’un Yaşamı

Derisi tüysüz ve koyu renklidir. Vücudu ise zayıf ve kemikli bir yapıdadır. Kafası direkt olarak bir kafatasını andıran Gollum’un gözleri balık gözü gibi yuvalarından çıkmış haldedir. 2440 yılında doğan ve 3019 yılında ölen Gollum, Shire ülkesindendir. Yüzüklerin Efendisi, dünyanın en çok izlenen ve okunan kitapları arasında her zaman zirvededir. Bu da film ve kitaptaki neredeyse tüm karakterlerin kendilerine özgü hayran kitleleri oluşmasını sağlamıştır. Gollum da aynı şekilde dünyada ses getiren bir karakter olmayı başarmıştır.

Gollum’un Hastalığı

Hiç tanımayan biri önce “Gollum kimdir?” diye sorduktan sonra bir sonraki merak konusu ise kuşkusuz Gollum’un hastalığı oluyor. Orta Dünya’da yaşayan Gollum’un kelimeleri garip telaffuz edişi gibi pek çok belirtisi Gollum’un bir hastalığı olduğunu düşündürtmeye başladı. İnternet üzerinde bu konuyla alakalı yapılacak olan kısa bir araştırma ile birlikte Gollum’un bu hastalığını inceleyen 1000’in üzerinde site bulunabilir. Genel kanı Gollum’un şizofreni olduğu veya çoklu kişilik bozukluğu olduğu yönündedir.

Filmde izleyip kitaplarda okuyacağınız üzere Gollum karakteri daha çocukken bile arkadaşlık kurmakta zorlanan, yaşıtlarına göre ilgi alanları çok tuhaf olan biridir. Çevresindekilere sürekli sıkıntı yaratan ve kindar bir karaktere sahiptir. Yapılan uzun araştırmalar ve yayınlanan makaleler sonucu Gollum’un şizoid kişilik bozukluğu olduğu kanısına varılmıştır. Bu sebeple Gollum’un hastalığı şizoid kişilik bozukluğu denilebilir.

Hobbit Nedir?

Hobbit, Yüzüklerin Efendisi’nin içinde bulunduğu Orta Dünya evreninde yaşayan bir ırktır. Hobbitler’in genel özellikleri çok kısa boylu olmaları, kocaman tüylü ayak yapılarına sahip olmalarıdır. Hobbitler üç türde incelenebilir. Bu türler Kılayaklar, Samanpostlular, Ülkenler’dir. Kılayaklar, diğer hobbit türlerine göre daha esmer ve daha kısalardır. Kılayaklar’ın sakalları yoktur ve el işlerinde de çok beceriklilerdir. Kılayaklar genellikler yüksek yamaçlarda yaşarlar.

Samanpostlular, bu Hobbit ırkının tüyleri ve ciltleri diğerlerine nazaran daha açık bir tondadır. Samanpostlular uzun boylu ve incedirler, genellikle ağaçların çok olduğu bölgelerde yaşarlar. Ülkenler, Hobbit ırkının en şişman üyeleridir. Bu ırkın el ve ayak büyüklükleri diğerlerine göre daha fazladır. Ülkenler, düz bölgelerde ve nehir kıyılarında yaşamayı severler.

Yüzüklerin Efendisi Serisi

Yüzüklerin Efendisi uzun yıllar süren yazım aşamasından geçmiştir. Büyük çoğunluğu İkinci Dünya Savaşı zamanında olmak üzere 1937 ve 1949 yılları arasında yazılmıştır. 150 milyonluk bir sayıyla dünyada tüm zamanların en çok satılan ikinci romanıdır. Hikaye, İngiliz kırsal bölgelerinden esinlenerek yaratılan Hobbit diyarı Shire’da başlar ve Orta Dünya’ya kadar uzanır. Tüm zamanların en büyük romanlarından olan Yüzüklerin Efendisi’nin bu denli popüler olması ve ne kadar zaman geçerse geçsin unutulmaması da efsaneleştiğinin bir göstergesidir.

Bu denli popüler bir serinin aynı zamanda oyunları da çıktı. Akıllı telefon, konsol ve bilgisayar olmak üzere bu üç platforma toplamda 22 oyun çıktı. Bu oyunlar serinin hayranlarının ne kadar zaman geçse de seriyi asla unutmamalarını, hatıralarının diri kalmasını sağlıyor. Oyunlar sayesinde seriyi bilmeyen fakat oyunun popülerliğini duyup seriye başlamak isteyen kişiler Yüzüklerin Efendisi kitlesini genişletiyor. Bu sayede her zaman artarak ilerleyen bir hayran kitlesine sahip olan Yüzüklerin Efendisi’nin hayran desteği sayesinde bundan yüz yıl sonra da en değerli yapımlardan biri olarak anılacağı düşünülüyor.

Yüzüklerin Efendisi Beyaz Perdede

2001, 2002 ve 2003 yılında birbirini takip eden sırayla çıkan Yüzüklerin Efendisi üçlemesi sinemada gişe rekorları kırmıştır. Peter Jackson imzalı bu film üçlemesi hala tüm zamanların filmleri listelerinde üst sıralarda yerini korumaya devam ediyor. Bu da serinin aslında ne kadar unutulmaz bir işe imza attığını gösteriyor. 2001 yılında çıkan serinin ilk filmi olan Yüzük Kardeşliği, Peter Jackson için de unutulmaz bir iş olmuştu. Başarılı yönetmen ilk kez 1978 yılında tanışmıştı. Yıllar sonra bu üçlemenin ilk filminin yönetmeni olmak ise en büyük hayallerinden biriydi.

İlk film beyaz perdede büyük yankı uyandırdıktan sonra ikinci filmin gelmesi çok gecikmedi. Üç yıl içinde gelen üç film, serinin hayranlarını hiç olmadığı kadar mutlu etmişti bile. Kitap ile başlayan ve beyaz perdeye dökülen Yüzüklerin Efendisi serisinin filmleri kitap hayranlarını da epey mutlu etmişti. Eğer daha önce Yüzüklerin Efendisi serisini okumadıysanız ya da izlemediyseniz daha fazla zaman kaybetmeden kitapları okumalı ve üçlemeyi izlemelisiniz. Raflarda da beyaz perdede de müthiş başarılara imza atan Yüzüklerin Efendisi serisi size hiç unutamayacağınız anlar yaşatacak.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?