İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?

Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?
+ - 0

Göz rengi genetik olarak belirlenmektedir. Çocukların doğumundan itibaren göz renkleri belirli bir süreye kadar değişme olasılığını içerir ve belirli bir yaş itibari ile göz renkleri oturur. Güzellik standartlarına göre kişilerin gözlerinin renkli olmasını istemesi ihtimali söz konusu olabilir. Saçlarıyla veya teniyle farklı bir göz tonunun daha uygun olacağını düşünen kişiler bulunur. Bu durumda göz rengi nasıl değiştirilir sorusu gündeme gelmektedir. Genel olarak göz rengi değiştirmek isteyen kişiler lens kullansa bile sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler ile birlikte kalıcı bir şekilde göz renklerinin değiştirilmesi mümkündür. Ancak uygulanacak olan yöntemler henüz tamamlanmaya geçiş sağlamamıştır ve onayı bulunmamaktadır. 

Göz Rengi Değiştirme Operasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Göz renklerinin değiştirilmesi için geçirilebilecek olan operasyonlar bulunur. Ancak bu operasyonların kanıtlanmış olan noktaları yoktur. Uygulanabilecek olan göz rengi değiştirme operasyonları arasında lazer ve iris takılması bulunur. Eğer bir kişi lazer yöntemi ile göz rengini değiştirmek isterse iriste yer alan pigmentler parçalanır. Bilimsel açıdan iriste olan pigmentler fazla ise koyu renk gözleri oluşur ve lazer yöntemi pigmentlerin azaltılmasına yardımcı olarak göz renklerinin değiştirilmesine yardımcı olur.

Yapılan işlemler sonucunda kısa bir süre içerisinde göz renklerinde değişimlerin oluşmasına başlanır. Ancak lazerle pigmentlerin azaltılması işlemi tek bir seans içinde tamamlanmayabilir. Ek bir seans ile birlikte hastaların herhangi bir acı hissetmeden göz renklerinde değişim elde etmesi mümkün olur. Yapılan işlemler sonucunda hastalar kendi istedikleri rengi seçemezler. Bunun nedeni irislerin işlemlere farklı tepki vermesidir. 

İris takılması ise tercih edilebilecek olan bir diğer seçenektir. Burada hastalar istedikleri rengi seçebilirler. Ancak kalıcı bir durum değildir ve göz rengi değiştirilmesi için tekrar edilmesi gerekir. Laboratuvar ortamında oluşturulan irisler doktor kontrolleri eşliğinde hastaların gözlerine yerleştirilir. Daha sonra izleme ve iyileşme aşamasından sonra kullanılmaya başlanır. 

Göz Rengi Değiştirme Operasyonu Riskli mi?

İnsan sağlığına etki eden her işlemin belirli bir risk durumu vardır. Özellikle göz üzerinde yapılacak olan işlemlerde kişilerin göz rengi değiştirilmesi riskli mi sorusu meydana gelir. Eğer doktor kontrolü altında alanında uzman kişiler tarafından süreç yönetilirse risk durumları daha düşük duruma gelir. Genel olarak göz değiştirme işlemlerinin kontakt lens dışında yapılması yüksek bir risk durumunu içerir. Doktorlar hastalarına daha önceden tüm riskleri iletirken tercih hastalara bırakılır. İşlemlerin yapılacak olduğu ortamların steril ve temiz olması halinde risk durumları daha az olacaktır.

Doktorların göz renklerini değiştirmeye yönelik olarak yapacak oldukları işlemlerden önce stabil olarak gerçekleştirmiş olduğu kontroller vardır. Bu kontroller esnasında eğer bir soruna rastlanırsa veya işlem yapmaya engel bir durum oluşursa operasyonların yapılmaması gerekir. Eğer böyle bir durum söz konusuyken göz rengi değiştirme işlemleri yapılırsa risk durumları yükselecektir. 

Göz Rengi Değiştirme Operasyonu Kimlere Yapılabilir?

 Kişilerin kalıcı olarak göz rengi değiştirmek istemesi halinde işlemlerin yapılabilmesi için gerçekleştirmesi gereken kurallar vardır. Genel olarak yapılması önerilmese bile bazı kliniklerde ve hastanelerde göz rengi değiştirilme işlemleri yapılmaktadır. Göz renklerini değiştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak 18 yaşını doldurup reşit hale gelmesi gerekir. Özellikle ergenlerde göz rengi değiştirme istekleri çok fazla görülmektedir. Ancak yaşlarının uygun olmaması durumunda işlemler yapılamamaktadır. Aynı zamanda gözlerinde rahatsızlık olan kişiler için işlemler yapılamaz. Bu nedenle göz sağlığında herhangi bir bozukluk olmayan kişiler için işlemler yapılabilir. 

Kontakt Lensle Göz Rengi Değiştirmesi Nasıl Yapılır?

Göz renklerinin değiştirilmesinde en sağlıklı olan yöntemi kontankt lensler oluşturmaktadır. Sabah takılıp akşam çıkarılan lensler zararı olmayan en sağlıklı yöntemler arasında yer alır. Özellikle kadınlar göz renklerini değiştirmek için daha çok tercih etmektedir. Önemli olan nokta burada lenslerin uygun olan bir ortamda hazırlanması ve kullanılmasıdır. Temiz bir el yardımıyla göze yerleştirilmesinin yapılması gerekir.

Akşam çıkarılacak olan lenslerin temiz olan solüsyon içine yerleştirilmesi önemli olan bir diğer konudur. Lens ile gece uyumamaya özen gösterilmesi gerekir. Lensler kişisel ürünler olduğu için kullanan kişilerin başkaları ile paylaşımda bulunmamaya özen göstermesi lazımdır. Farklı nedenlerden dolayı kişilerin göz rengi nasıl değiştirilir sorusuna verilebilecek olan en sağlıklı cevabı kontakt lensler oluşturmaktadır. Dikkat edilmesi gereken tüm noktalara özen gösterilerek daha sağlıklı bir sürecin yürütülmesi mümkün olur. 
 

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?