İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?
+ - 0

Hamilelikten bebeğin hareketinin ne zaman hissedildiğini merak eden bütün anne adayları bu sorunlarının cevabını haberimizde görebilirler.

Hamilelikte bebeğinin hareketleri ne zaman hissedilir? Bütün anne adaylarını heyecanlandıran hamilelik sürecinde anne adayları tarafından en çok merak edilen konunun başında bu soru gelmektedir. Bebek anne rahminde oluşmaya başlamasından yaklaşık olarak 2 ay sonra hareketlenmeye başlar. Ancak bu hareketlenme o kadar yavaş ki annenin bu hareketlenmeyi hissetmesi mümkün değildir. Bu hareketlenme ancak ultrason ile gözlemlenebilmektedir. Hamilelik sürecinin ilk ayında bebek hızlı bir şekilde büyüyüp gelişmektedir. Gebeliğin 4. Ayına gelindiğinde bebeğin hareketleri daha da belirgin bir hale gelir ancak yine de bu dönemde bazı anne adaylarının bu hareketi hissetmeleri pek mümkün olmayabilir. Genellikle gebelik sürecini ikinci ve üçüncü defa yaşayan anne adaylarının bu dönemde bebeğin hareketlerini hissetmeye başlar. İlk defa bu tecrübeyi yaşayan anne adayları bebeğin hareketini 6. ayda hissetmeye başlarlar. Bu döneme gelindiğinde bebek anne karnında yeterince büyümüş ve hareketleri daha belirgin bir hale gelir ve buda anne adaylarının bu hareketi hissetmeye başlamasına yol açar.

Anne Karnındaki Bebeğin Hareketi Kaçıncı Aydan İtibaren Fark Edilir?

Hamilelik sürecinin ilk aylarında bebek hızlı bir şekilde büyüyüp gelişmektedir. Bebeklerdeki ilk hareket dönemi hamileliğin 2.ayında başlar. Anne karnındaki bebeğin hareketi genel itibariyle 4 il 6.ay arasından belirgin bir şekilde anne adayları tarafından hissedilmeye başlanır. Yine bu dönemde bütün anne adayları bebeğin hareketlerini aynı şiddetle hissetmeyebilirler. Bebeğin doğuma kadar hareketleri devam edecek ve bu durum bazen anneyi rahatsız edebilecek şekilde de olabilir. Ancak doğuma yaklaşıldığı dönem bebeğin hareket alanı daha da daraldığı için hareketinden farklılaşma meydana gelir.

Anne Karnındaki Bebeğin Hareket Ettiği Nasıl Anlaşılır?

Bütün anne adaylarının vücut yapıları farklı olabileceği gibi, hamilelikte bebeğinin hareketlerinin ne zaman hissedilebilir konusuanneden kaynaklı farklı zamanda olabilir. Anne adaylarının dikkat etmeleri konuların başında beslenme ve dinlenme gelmektedir. Bu durum bebek ve anne adayının sağlığı açısından son derece önemlidir. Anne adaylarının dikkat etmeleri gereken bir başka husus ise, kendilerini bir başka anne adayları ile mukayese etmemeleri gerekir.  Şayet bebeğinizin hareketinden veya sağlık durumundan endişelenmeniz halinde doktorunuza gidip danışmanız daha doğru olur. Anne karnındaki bebeğin hareket ettiğini nasıl anlaşılır? Bu gebelik sürecinde anne adaylarının merak ettikleri bir diğer konudur. Anne adayı öncelikle bir şeyler atıştırdıktan sonra, sessiz bir ortama geçip bir müddet uzanmaları halinde bebeğin hareket ettiğini hissedeceklerdir. Aksi bir durum ile karşılaşılması halinde doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeğin Hareketleri Nasıl Takip Edilir?

aşağıdaki durumların herhangi biri ile karşılaşmanız halinde doktorunuza görünmenizde yarar vardır.

  • Bebeğinizin iki gün içinde hareketlerinde bir azalış meydana geldiyse,
  • Gürültülü ve ışıklı mekânlarda bulunmanız ve tatlı içecek ve besinler tüketmeniz halinde bebeğinizde bir hareket hissetmiyorsanız,
  • Bebeğinizin hareketini sayarak takip ediyorsanız ve önceki iki güne nazaran hareketinin sayısında belli bir düşüş hissetmeniz halinde, hareket sayısı bir saatte 5’ten az olması durumunda bir sorunun olabileceğini unutmamanız ve bu durumda doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir.

Hamilelik sürecinde bütün anne adayları, bebeğin hareketlerini takip etmek isteyebilir. Bununla beraber hamilelikte bebeğinin hareketlerinin olağan bir şekilde devam edip etmediğini öğrenmek isteyebilirler ve bu durumda yapmaları gerekenin sessiz bir ortama gidip uzanmaları gerekir ve bir saatte ortalama 5 defa bebeğin hareketini hissediyorlarsa bu her şeyin yolunda gittiğine dair bir işarettir. Bebek ve hamilelik sürecinde her şeyin yolunda gidip gitmediğini merak edebilir ve hamilelikte bebeğinin hareketlerinin ne zaman hissedilebileceğini merak edip bu durumda doktorlarından bebeğin kontrol edilmesi isteyebilir.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?