İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Karbonat Maskesi Ne İşe Yarar?

Karbonat Maskesi Ne İşe Yarar?
+ - 0

Genelde mutfakta kullanıldığı düşünülen karbonat, hamur kabartma malzemelerinden biri gibi görünse de faydaları oldukça fazladır. Özellikle cilt bakımında da siyah noktalar ve çeşitli cilt problemlerinde karbonat maskesi kullanılmaktadır. Karbonat içeriğinde bulunan partiküller sayesinde cildiniz ölü hücrelerden kurtularak daha parlak ve temiz bir görünüm kazanmaktadır.

Karbonat Maskesi Cilde Yararı Nedir?

Cildi fazla tahriş etmeden temizlemeyi sağlayan karbonat cildinizi arındırıcı etkisi ile temizleyerek ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Cildin alt zeminini hazırlayarak daha ışıltılı durmasını sağlayan karbonat çeşitli malzemelerle beraber kullanılarak maske olarak ciltte uygulanmaktadır.

Birçok şekilde hazırlanmış tarifi sayesinde cildinize renk ve ışıltı kazandıran maske tariflerinden uygun olanını uygulayabilirsiniz. Arındırıcı etkisi ile cilde iyi gelen karbonat maskesi tarifleri cildinize ferahlık ve tazelik katan maske uygulaması her cilt için uygulanabilir. Ancak yara olan ciltlerde doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilir.

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz karbonat maskesi ne işe yarar ve hangi maskeler yapılabilir birkaç örnekle sizde çeşitli maske tariflerinden faydalanabilirsiniz.

Karbonat Maskesi Yapımı

Su ve karbonat karışımı cildinizden fazla yağ ve kirin temizlenmesini sağlar. Evde hazırlayacağınız su ile karbonatı karıştırarak macun kıvamında bir karışım hazırlayıp cildinize uygulayın. 15 dakika boyunca cildinize masaj yolu ile yedireceğiniz karbonat macununu ılık su ile durulayıp cildinizi kurulayabilirsiniz. Bu karışım akne ve sivilce sorunu olan cilde oldukça iyi gelmektedir.

Öğütülmüş Yulaf ve Karbonat Maskesi

Öğütülmüş yulaf ile karbonat karışımı oldukça iyi bir cilt temizleme malzemesidir.  Eşit miktarda karbonat ve yulaf su ile karıştırılır cilde dairesel şekilde masaj yolu ile yedirilir. Bu karışım sadece ölü hücreler değil göz altı torbalarının da yok olmasını sağlar. Uygulama sonrası cildinizde karışımı sürüp bekledikten sonra ılık su ile temizlemeniz tavsiye edilmektedir.  Cilde uygulanan karbonat maskesi ne işe yarar, hangi malzemelerle karbonatlı maske yapılır diye soruyorsanız bazı tariflerle işte yapabileceğiniz maske uygulamaları;   

Limon Karbonat Maskesi

Cilt lekeleri yaş bağlı olarak daha fazla ortaya çıkmaktadır. Limon ve karbonattan yapılan maske ölü hücrelerden arındırıp ciltteki lekelerin ve fazla yağın giderilmesini sağlar. Maskenin hazırlanmasında 2 yemek kaşığı esmer şeker, 2 yemek kaşığı karbonatla birlikte çeyrek kesilmiş bir limonun suyunu kaba koyarak iyice karıştırın, karışan malzemeyi yıkanmış yüzünüze uygulayın.

10 dakika cildinizde beklettiğiniz maskeyi ciltte bekleterek daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.  Karbonat maskesi cildinize pürüzsüz bir cilt için uygulanabilir bir maskedir bu nedenle belirli aralıklarla yapmanız önerilir. 

Hindistan Cevizi Yağı İle Karbonat Maskesi

Cildinizi nemlendirmek ve ölü hücrelerden arındırmak için yapılan hindistan cevizi ve karbonat karışımı iltihaplı ciltler ve kuru ciltler için ideal bir maskedir. Kolay bir şekilde hazırlanan maske yapımında hindistan yağının karbonata göre iki kat fazla kullanılması gerekir. Cilde uygulanan maske karışımını biraz ciltte bekletip ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Aydınlık ve ışıltılı bir cilt için bu karbonat ve hindistan cevizi yağı maskesini kullanabilirsiniz. Bu maskenin cilde yararı cildinizin yağ dengesini korur. Sivilcelenmeye karşı koruyuculuk sağlar, cildiniz lekesizve parlak görünüme kavuşabilir.  Ölü derinin ciltten atılmasına destek olur, siyah noktaların görünümünü azaltır, ciltteki kirleri arındırır ve gözeneklerin temizlenmesini sağlamaktadır.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?