1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Kına Gecesi Nedir? Ne Zaman Yapılır? Nasıl Yapılır?

Kına Gecesi Nedir? Ne Zaman Yapılır? Nasıl Yapılır?
Eğlencenin Gecesi Kına Gecesi Kıyafetleri
+ - 0

Herkesin daha önce mutlaka duyduğu kına gecesi uygulaması, kısaca geline kına yakılan ve düğünden önce gerçekleşen bir eğlencedir. Bu eğlence kadınlara hastır. Yani kına gecesi nedir diye sorulursa cevabımız, kadınlara has düğün öncesi kına yakılan eğlence olacaktır.

Gelinin ailesi tarafından düzenlenen kına gecesi organizasyonu, peygamber efendimizin zamanına kadar uzanmaktadır. Kına gecesi en eski İslami afetlerden biri olarak kabul edilmiştir. Bundan dolayı Türkiye’nin her yerinde kına gecesi düzenlenir.

Kına Gecesi Ne Zaman Yapılır?

Bu organizasyon genellikle çarşambayı perşembeye bağlayan gece yapılmaktadır. Bu zamanlama eski zamanlardan gelir. Bundan dolayı günümüzde de bu günlerde tercih edilmektedir.

Bu günlerin yanı sıra, haftanın diğer günlerinde de kına gecesi yapılmaktadır. Ancak kına gecesi nedir? Ne zaman yapılır? Diye merak edildiğinde haftanın bu günleri uygun görülmektedir.

Şehir, kasaba ya da köy fark etmeksizin, yurdun dört bir yanında bu gelenek uygulanmaktadır. Bazı yörelerde farklılık gösterebilen bu uygulama, herkes tarafından oldukça sevilir.

Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Kına gecesi düğünden yakın bir zaman önce gerçekleşen eğlencedir. Bu gecede gelin olacak kişinin eline kına yakılır ve çevredeki kişiler eğlenceye çağrılır.

Komşu, damat evi, akraba, eş, dost herkesin katılabileceği bu eğlenceye kimi yörede yalnızca kızlar davet edilirken, kimi yörede ise hem kız hem erkek davet edilir.

Oğlan evinden birkaç kadın, kına ile mumu kızın evine götürürler. Kız evindeki kişiler, def çalar ve eğlenirler. Gelinin etrafında mani söyleyerek geceyi neşelendiren kadınlar, gelini güzel elbiseler ile odanın ortasına koyarlar. Bu noktada daha da aktifleşen eğlence, bir süre bu şekilde devam eder. Ardından gelin kızın avuçlarına kına koyarak, kına yakılır. Bu kınaların pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Kınanın evli bir kimse tarafından kıza yakılması gerekmektedir. Kına yakıldıktan sonra herkes hediye parasını tepesinin içerisine koyar. Toplanan paralar kıza harcanır. Kına yakılırken, gelinin yöresine uygun türkü ve maniler söylenir. Burada ilahiler de söylenebilir. Bu manilerde konu olarak yalnızca gelin seçilmez, akrabadaki kadınlar da seçilir.

Kına Gecesi Hakkında

Türk örf ve adetlerinde önemli bir yer tutan kına gecesi, her yöreye göre farklı bir şekilde düzenlenebilmektedir. Örneğin kimi yörede gelin kızın eline altın konurken, kimisinde konmaz. Bu gelinin yöresinin adetlerine bağlıdır.

Kına gecesinde damat bir süre kınaya uğramalıdır. Damada da kına yakılması gerekir. Ancak damadın avucuna altın konmaz. Bu da yine bir kına gecesi geleneği içerisinde yer alır.

Kına Gecesi

Kına gecesi herkes tarafından sevilen ve yıllar geçse de eskimeyecek bir gelenektir. Bu gelenek sayesinde hem kız hem de erkek tarafının kahkahaları birbirine karışır ve kişiler arasında anlaşma sağlanır. Türklerin ortak kültürünü yansıtan kına gecesi, aileleri birbirine yakınlaştırarak eğlenmelerini sağlar.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?