İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Kolay ve Lezzetli Pizza Tarifi, Yoğurma İşlemi Nasıl Olmalı?

Kolay ve Lezzetli Pizza Tarifi, Yoğurma İşlemi Nasıl Olmalı?
+ - 0

Öncelikle dışarıda yediğimiz pizza ile evde yaptığımız pizza arasındaki en önemli fark fırındır. Çünkü dışarıda yediğiniz pizza odun fırınında ya da taş fırında pişirilir. Pişirme seviyesi yaklaşık 350 derecedir ve ortalama pişirme süresi 3 dakikadır.

Evde Yapılan Pizza ile Dışarıdan Alınan Pizza Aynı Olabilir Mi?

Bunun için yapmamız gereken fırınınıza uygun bir fırın taşı (pizza) kesmektir. Ne yazık ki dışarıda yediğiniz pizzanın lezzetine başka türlü ulaşma imkânımız yoktur. Çünkü maksimum ev fırınında sıcaklık 250 derecedir. Ancak dışarıdan aldığımız pizzalar yüksek derece ateşte pişirilmektedir.

Yoğurma İşlemi 

Pizza taşını hallettikten sonra sıra yoğurma işlemine geliyor. Hamur kısmı biraz daha karmaşık. Evde onlarca çeşit pizza hamuru yapabilirsiniz. Ekşi hamur, taze ekşi hamur, krema, yağlı, tatlı vb. Tamamen zevkinize bağlıdır. Genelde en iyi pizza hamuru, ekşi maya ve tam buğday unu ile yapılan hamurdur. Ayrıca, evde pizza yaparakken mutlaka kaliteli un kullanmanız gereklidir. Ülkemizde ev yapımı unun kalitesi çok iyi olmadığı için ev koşullarında mükemmel un yapmak neredeyse imkânsız.

Yoğurma işlemine bittikten sonra pizza hamurunu dinlendirin Tüm malzemeleri, varsa bir ayaklı mikserde veya elle pürüzsüz olana kadar yoğurun. Hamuru keklere bölün ve kâseye koyun, ardından örtün ve 8 ila 72 saat buzdolabında saklayın. Ayrıca, evde kolay pizza tarifi için hamurun dinlenmesi oldukça önemlidir.

Pizza Sosu Oldukça Önemli

Pizza sos porsiyonu tamamen sizin tercihinize kalmış. Klasik pizza sosu (ketçap), pesto sos, krema sos ve daha fazlasını da kullanabilirsiniz. Yazın taze domates, kışın konserve domates kullanabilirsiniz. Kekik, kuru fesleğen ve beyaz biber vazgeçilmez baharatlardır. Bunlar olmadan iyi bir daldırma sosu elde etmek mümkün değildir. Kaşar kullanımı pek tavsiye edilmez. Genelde rendelenmiş mozzarella peyniri artık hemen hemen her markette bulunabiliyor. Opsiyonel olarak parmesan, çedar ve mozzarella üçlüsünü karıştırıp kullanabilirsiniz.

Üzerine Eklenecek Malzemeler

Bu çalışma malzemesini tamamen hayal gücünüze ve zevkinize göredir.  Üzerine ekleyeceğiniz malzeme tamamen damak zevkinize kalmıştır. Salam, füme sosis, zeytin, makarna, mantar, mısır, biber, soğan, kabak, patlıcan, brokoli ve daha fazlasını da ekleyebilirsiniz. Lezzetli ürünleri pişmeye yakın eklemeniz, aksi halde kuruyabilir ve büzülebilir. Pizza pişince isteğe bağlı olarak roka veya taze fesleğen ekleyebilirsiniz, kekin üzerine birkaç damla zeytinyağı koyarsanız tadı güzel olabilir.

Bunlara Dikkat

Hamura asla çok fazla sos eklemeyin ve malzemeleri fazla doldurmayın. En popüler pizza tarifi, birkaç özlü malzeme içeren pizzadır. Hamuru açabiliyorsanız elinizle, yapamam diyorsanız merdane kullanabilirsiniz.

Gram ve Boyut Miktarları

İnce pizza için;

 • Küçük boy pizza: 20 ile 22 cm arasında ve 100 gram
 • Orta boy pizza: 30 ile 32 cm arasında ve 200 gram
 • Büyük boy pizza: 40 ile 42 cm arasında 350 gram

Kalın pizza hamuru için;

 • Küçük boy pizza: 20 ile 22 cm arasında ve 200 gram
 • Orta boy pizza: 30 ile 32 cm arasında ve 350 gram
 • Büyük boy pizza: 40 ile 42 cm arasında 550 gram

Pizza Yapımının 3 Püf Noktası

Pizza hamuru yaparken 3 önemli püf noktası vardır. Bunlara dikkat edildiğinde en iyi pizzayı yapabilirsiniz.

Pizza İyi Görünmelidir

İyi bir pizza güzel görünümlü olmalıdır. Malzemelerin görünümü, pizzanın üzerine eşit dağılması, hamurun kızarma derecesi, peynirin görünümü önemli faktörlerdir. Pizzanın biraz yağ bırakan ama onu çekmeyen, eriyip üzerini örten, hafif kızartılan ama yanmayan pizza gibi durumlar pizzanın iyi olduğu anlamına gelir. Bunu yapmak için, malzemelerin seçiminde ve düzenlenmesinde çok dikkatli olmalısınız. Yemek pişirirken ocaktan fazla uzaklaşmamaya yardımcı olur. İstenilen kıvama gelinceye kadar önceden ısıtılmış fırında biraz izlemeniz gerekir.

Pizza’nın Anahtarı Peynir

Pizza’nın anahtarı peynirdir Bazı pizzacılar mozzarella peyniri kullanırken, ABD’deki bazı pizzacılar provolon peyniri kullanırken, diğerleri ile peynir çeşitlerini karıştırarak kendi peynir karışımlarını oluşturur. Pek çok pizzacı için peynir, pizzanın en önemli bileşenidir; Çektiğimizde esneyebilen ama çok yumuşak olmayan ve yeterince alamadığımız bir malzeme. Farklı pizzacılar farklı miktarlar kullansalar da pizzanın içindeki peynir çok fazla veya çok ince olmamalı, eşit şekilde erimeli, hafifçe kızartılmalı ama yanmamalı, biraz yağ bırakılmalı ama kesinlikle yağda yüzmemeli ki tavuğu kaplasın.

Her Şey Hamurda Bitiyor

Öncelikle hamur iyice yoğrulup dinlenmeye bırakılır. Mükemmel pizza hamurunun dışı kızartılmış, içi iyi pişmiş, yumuşak ve çiğnenmesi kolay olmalıdır. Pizzanızı hazırlarken üst ve tabanın eşit şekilde piştiğinden emin olun. Pizza hamurunun kalınlığından bahsedecek olursak, malzemelerin yerleştirildiği orta kısım mümkün olduğunca ince, kenarı kalın olmalıdır.

Pizza Yaparken Yapılan Hatalar

Pizza yapılırken genel itibariyle doğru bilinen yanlışlar ve yapım hatalarını aşağıdaki gibi sırlayabiliriz:

 • Hamuru fırlatmak yerine oklava kullanmak
 • Yanlış peynir seçimi
 • Pizza taşı kullanmamak
 • Çok fazla malzeme koymak
 • Kendinizi marina sosuyla sınırlamak
 • Hamurun esnek ve yapışkan olduğundan emin olamamak
 • Hamura bir seferde tüm suyu eklemek
 • Fırını önceden ısıtmamak
 • Pizzayı kaynatmamak
 • Pizzayı az pişirmek.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?