İlginizi Çekebilir
bartholin-kisti-nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Lezzetli Mücver Yapmak İçin Tüyolar

Lezzetli Mücver Yapmak İçin Tüyolar
+ - 0

Genellikle kabaktan yapılıyor olsa da farklı sebzelerden de harika mücverler yapmak mümkündür! Mücver günün her saatinde tüketilebilen bir lezzet olmasıyla da dikkat çekiyor. Peki, bu eşsiz lezzeti minimum yağ çekecek şekilde ve aynı zamanda çok daha enfes yapmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? O halde şimdi öğrenme zamanı!

Öncelikle sebze çeşitlerinden hangisini tercih ettiyseniz iyice yıkadıktan sonra rendelemeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Rendelediğiniz sebzeleri olduğu gibi kullanmanız lezzet kaybına yol açar. Çünkü kıvamı yakalamak için daha fazla un kullanmanız gerekir. Bunun yerine sebzeleri sıkın ve suyundan arındırın. Daha az un ile daha leziz bir mücver ortaya çıkacağından emin olabilirsiniz.

İçerisine bir miktar un eklemeniz gerekiyor. Ancak un eklerken çok fazla yoğurma işlemini yapmanız halinde sebzeler yeniden sulanmaya başlar. Özellikle kabak kullanıyorsanız ve mücveri kabala yapıyorsanız sulanmanın önüne geçmeniz gerekir. Bunun yolu da aşırı oranda yoğurma işleminden uzak kalmaktır. Unu kontrollü bir şekilde ekleyin. Cıvık bir kıvam kadar çok katı bir kıvam da mücver lezzetini ortadan kaldırabilir.

Leziz mücver yapmanın koşullarından biri de baharatlar ve yeşilliklerdir. Genellikle yeşillik eklenmesinden endişe ediliyor. Oysa mücverin olmazsa olmazlarından biri de taze yeşillikler kullanmaktır. Elbette yeşillikleri çok ince kıymaya özen gösterin. Suyundan arındırdıktan sonra karışıma ekleyin. Baharat ise özgürce kullanabileceğiniz malzemeler oluyor. Şimdi, mücvere en çok yakışan malzemeleri sıralayabiliriz. Siz de damak tadınıza uygun olanları seçerek ekleyebilirsiniz.

  • Nane
  • Kimyon
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Kekik

İsteğinize göre yenibahar gibi baharatlardan da faydalanabilirsiniz.

Mücverin en az yağ çekecek şekilde kızartılması için yağın çok kızgın olması da gerekiyor. Bu nedenle küçük bir deneme yapabilirsiniz. Hazırladığınız mücver hamurundan küçük bir parça yağa atın. Eğer hamur anında yağın üstüne çıktıysa kızartma işlemine başlayabilirsiniz. Ancak hamur yağın dibine çöktüyse bu durumda biraz daha beklemelisiniz.

Doğru malzemeleri doğru oranda kullanmak da püf noktalardan biridir. Malzeme listesi ile birlikte en doğru mücver tarifi için hemen Yemek.com adresine tıklayın. Sitede denenmiş tarifler yer alıyor ve gönül rahatlığı ile kolları sıvayarak mutfağa girebiliyorsunuz.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?