1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Limon Kabuğunun Mucizevi Yararları Sağlıklı Limonata Tarifi

Limon Kabuğunun Mucizevi Yararları Sağlıklı Limonata Tarifi
+ - 0

Limon, doğada C vitamini bakımından en önemli gıdalardan biridir. Limonun sadece kendisi değil kabuğu da zengin bir vitamin kaynağıdır. Bu kapsamda limon kabuğu, antioksidandan liflere, minerallerden vitaminlerine kadar içerdiği pek çok içerikle bir şifa kaynağıdır. Ayrıca limon kabuğundan yağ üretimi yapmak mümkündür. Günlük yaşamımızın en önemli gıdalardan olan limonun şifası kabuğundadır. Tatlılardan yemeklere, salatalardan içeceklere kadar günlük hayatın her anında kullanılan limonun pek çok yararı bulunur.

Ayrıca, limon kabuğunun faydaları uzmanlar tarafında da sıklıkla dile getirilir. Nitekim limonun asıl vitaminin kabuğunda olduğu söylenir. Bu nedenle limonu sıktıktan sonra kabuğunu atmamanız gerekir. Limon kabuğunu istediğiniz her alanda tatlılarda içeceklerde veya rendeleyerek yemeklerde kullanabilmeniz mümkün. Bu noktada Acıbadem Bakırköy Hastanesinde Beslenme ve Diyet, Fitoterapi Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz limon kabuğunun faydalarınoktasında önemli açıklamalarda bulunur. Tokgöz, elde edilen çalışmalara göre limon kabuğunun antioksidan kaynağı olduğu belirtir.

Aynı zamanda limon kabuğunda yer alan vitamin ve minerallerin pek çok hastalığa karşı koruyucu olduğunu dile getirir. Bu nedenle Beslenme ve Diyet, Fitoterapi Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz limon kabuğundan faydalanmamızı sağlayacak tarif ve önerileri bizlerle paylaşarak onda bulunan altı faydayı dile getirdi.

Diş Etlerini Güçlendirerek Hastalığı Önler

Limon kabuğu, C vitamini eksikliği yüzünden oluşan ve skorbüt hastalığı olarak bilinen kanamalı diş eti rahatsızlığının gerçekleşmesini engelleyerek önler. Limonun kabuğunda yer alan C vitamini sebebiyle skorbüt hastalığına yakalanmazsınız. Vitamin eksikliği konusunda oldukça yararlı bir fayda sunan limon kabuğunun, bu yüzden ihmal edilmeden sıklıkla kullanılması gerekir.

Karaciğerdeki Yağlanma Durumunu Azaltır

Limon kabuğunun faydalarıile ilgili önemli hususlardan biri de limonun kabuğunun karaciğerdeki yağlanmayı azaltmasıdır. Limon kabuğu içerisinde vitamin, mineral, esansiyel yağlar, pektin ve PMF (polymethoxylated flavones) gibi birçok içeriğe sahiptir. Limon kabuğu bu içerikler sayesinde genel kolesterol düzeyini, trigliserid seviyesini ve karaciğer yağlarını azaltır.

Bağırsakları Korur

Limon kabuğunun sağladığı mucizevi yararlar tek bir tane değildir. Bunlardan biri de limonkabuğuiçerisinde yer alan diyet lifi sayesinde bağırsak işlevlerini ve bağırsak sağlığını korumasıdır. İçerdiği zengin içerikler sebebiyle bağırsaklarınızın korunmasına fayda sağlar. Aynı zamanda limon kabuğu içerisinde bulunan pektin, kabızlık durumunun önlenmesine de yarar sağlar.

Hücre Hasarını Engeller

Limon kabuğu içerisinde yüksek oranda antioksidan bulunur. Bu zengin antioksidan kapasitesi vasıtasıyla hücrelerde zarar meydana getiren serbest radikaller etkisiz duruma gelir. Aynı zamanda limonun kabuğu içerisinde antioksidan nitelikte olan zengin C vitamini özelliği sayesinde DNA zararını engeller. Limon hem kabuğuyla hem içerdiği vitaminlerle tam bir şifa kaynağıdır.

Kanser Tehlikesini Azaltır

İnsanların kanser riskine karşı alabilecekleri önlemlerden biri de limon kabuğudur. Limon ve kabuğunun sağladığı faydalar saymakla bitmez. Bu faydalar açısından kanser riskini azaltması çok önemli bir yarardır. Limon kabuğunda yer alan limonen ve salvestrol Q10 içerikleri kanserli hücrelerle mücadeleye yardımcı olur. Avustralya’da yürütülen bir çalışmada elde edilen verilere göre limon kabuğunun boğaz, ağız ve mide kanseri tehlikesini yüzde kırk, elli oranında azalttığı görülür.

Damar Sağlığını Korur

Limon kabuğunun mucizevi yararlarından biri de damar sağlığını korumasıdır. Bu konuda önemli açıklamalarda bulunan Beslenme ve Diyet, Fitoterapi Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz, limonun kabuğunda yer alan flavonoidlerden bulunan hesperidin ve naringin dolayısıyla damar sağlığını koruduğunu ve bu şekilde pıhtılaşma tehlikesini aza indirgediğini dile getirerek zengin C vitamini sebebiyle koroner arter hastalığını da azalttığını belirtir.

Lezzetli ve Sağlıklı Limonata Tarifi

Hem lezzetli hem de sağlıklı bir limonata tarifi için 4 adet limon, 300 gr çilek, 1 su bardağı hurma suyu, 1 litre su ve son olarak nane yapraklarına ihtiyacınız var. Gerekli malzemelere sahip olduktan sonra öncelikle dört adet limonu rendeleyin. Daha sonra rendelenen limonlarınızın suyunu güzelce sıkın. Ardından çilekleri yıkayıp ayıklayarak rondodan geçirmeniz gerekir. Bunun sonrasında iki saat boyunca su içerisinde kalmış hurmaları, soyup çekirdeklerini ayıkladıktan sonra onları da rondodan geçirin.

Bunun üzerine biraz sıcak su eklemeniz gerekir. Sonrasında tülbent ile suyunu süzün. Bunların yanında limon rendesinin, hurma, limon ve çilek suyunun bir kap içerisinde yaklaşık bir saat kadar beklemesi lazımdır. Ardından elde ettiğiniz karışıma bir litre su ekleyin. Tülbent desteği ile karışımı süzdükten sonra nane yaprakları ile servis edebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?