1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Maden Suyu Faydalı mıdır? İnsan Sağlığına Zararlı mıdır?

Maden Suyu Faydalı mıdır? İnsan Sağlığına Zararlı mıdır?
+ - 0

Maden suyu içeriğinde bulunan kalsiyum ve florür sebebiyle insan sağlığına oldukça faydalı içeceklerden biridir. Kemik ve diş sağlığını destekleyen yapısı sebebiyle insanlarda görülen  kemik erimesine engeller ve kemik yapısını güçlendirir. Maden suyu sayesinde karın ağrıları ve kas ağrıları giderilir, kramplar önlenir, sülfat desteği sağlanır ve safra kesesi fonksiyonları güçlendirir. 

Maden suyunun faydası hakkında uzman doktorların gerçekleştirdiği açıklamalara göre maden suyu; cildi ve saçı besler, cilde canlılık verir, kabızlık, şişkinlik ve gaz problemleri gibi problemlerin giderilmesini sağlar ve midede bulunan edin dengelenmesine yardımcı olur. Kısa bir özetle maden suyunun insan sağlığına pek çok faydasının olduğunu ve düzenli kullanımda pek çok sağlık sorununun ortadan kaldırıldığını söylemek doğru olacaktır. Kısa bir özetle maden suyu faydalı mıdır? Sorusunun cevabını bu şekilde vermek mümkündür. Peki, maden suyu nedir?

Maden Suyu Ne Demek?

Maden suyu yağmur ya da kar sularının yer altında birikmesi ve çeşitli mineraller ile beslendikten sonra toplanarak insanların  Eğitimine hazır hale getirilmesine verilen isimdir. Yeryüzü katmanlarının derinliklerinde yer alan kısımlar da biriken suların daha sonra gün yüzüne çıkar olarak işlenmesi ve kullanılabilir hale getirilmesi ile elde edilir. Kaliteli bir maden suyunun içerisinde 1000 mg mineral ve eser miktarda element, 250 mg ise karbondioksit bulunur. İnsan sağlığına oldukça faydalı olan maden suyu düzenli kullanımı gerçekleştirildiğinde mucizevi etkiler yaratır.

Maden Suyu İnsan Sağlığına Zararlı mıdır?

Maden suyu, içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sebebiyle insan sağlığına faydalı içecekler arasında yer alır. Düzenli ve ölçülü bir şekilde kullanılması durumunda cilde, kemik sağlığına, mideye ve daha pek çok şeye olumlu etki eder. Hatta ve hatta insan vücudunun düzenli bir işleyişi benimsemesini sağlar. Ancak her yararlı besinde olduğu gibi maden suyunda da ölçü oldukça önemlidir. Çok fazla maden suyu tüketen kişilerden gelen maden suyunun zararları nelerdir? ve maden suyu insan sağlığına zararlı mıdır soruları alanında uzman doktorlar tarafından yanıtlandırılmıştır.

Maden Suyunun İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Alanında uzman doktorların gerçekleştirdiği açıklamalara göre; maden suyu tüketimini günlük 5 litreye çıkarmanız durumunda su zehirlenmesi yaşayabilir, sodyum kaybına uğrayabilir, böbreklerinizi yorabilir ve vücut ısınızı olması gereken seviyeden düşürebilirsiniz. Bu nedenle her içecek ve yiyecekte olması gerektiği gibi maden suyu da ölçülü bir şekilde tüketilmeli ve içerisinde bulunan minerallerden doğru bir şekilde yararlanılmalıdır. Bu nedenle maden suyu faydalı mı? ve maden suyunun zararları nelerdir? Sorusunu ölçülülük çerçevesinde cevaplamak gerekmektedir.

Maden Suyu Hangi Mineralleri İçerir?

Maden suyu  oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar neticesinde maden suyunun içerdiği mineraller;

  • Sülfat
  • Magnezyum
  • Kalsiyum
  • Sodyum
  • İyodür
  • Florür
  • Klorür
  • Bikarbonat

Olarak belirtilmiştir. Maden suyunun ölçülü ve düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda içerisinde bulunan vitamin ve minerallerden yararlanmak mümkündür.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?