İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Neden Acı Biber Yemeliyiz?

Neden Acı Biber Yemeliyiz?
+ - 0

Bütün sebze ve meyveler insan sağlığı üzerinde çok önemli etkiye sahiptir. Her besinin sağladığı yarar farklı, her birinin vitamini ayrıdır. Bu yazımızda bin bir çeşit sebze meyve içinden acı kırmızı biberi konuşalım istedik. Herkes c vitamini dediğimizde ilk olarak portakal ya da mandalina der. C vitamin deposu narenciyedir denir. Aslında herkesin bilmediği şey şudur ki c vitamininin en fazla olduğu sebze acı biberdir. Kırmızı biberin içinde bir insanın ihtiyacını karşılayabilecek kadar c vitamini vardır.  Kendisi acı marifetleri tatlı bu sebzeye kapılarınızı sonuna kadar acın ve mutfağınızda sofralarınızda bolca yer verin. Çocuklarınıza sevdirin. Çünkü c vitamini haricinde onlarca faydası vardır.

Acı, Kırmızı Biberin Faydaları Nelerdir?

Beta karoten ve antioksidan özellikleri barındırması bunlardan sadece bazılarıdır. C vitamininden bahsettiğimiz kırmızı biberin içinde ayrıca kapsaisinin vardır. Değeri uzun yıllar öncesinden beridir biliniyor. Tüm dünya mutfaklarında yer alan acı biber özellikle Meksika, Hindistan gibi ülkelerde başrolü oynuyor diyebiliriz. Tadı da biraz acı olsa da alışana pek bir güzel geliyor. Üstelik iştah açar. Yedikçe tiyesiniz gelir. Onlarca çeşit yemeğe malzeme olarak yakışır. Türlüsünden piyasasına, lahmacunundan pidesine ve hatta etli yemeklere ne çok yakışır. Marifetleri bitmez. Yemeğin içine malzeme olarak girmesinin yanı sıra yemeklerin yanında meze, turşu ya da köz olarak eşlik eder.

Hem her yediğimize girer hem her yediğimize eşlik eder hem de baharatların olmazsa olmazı, baş tacıdır. Kültürümüzün efsanesi çiğköftenin baş rolüdür. Bunca güzelliğinin yani sıra acı biberin faydaları bedenimize sağladığı vitaminleri saymakla bitmez. Tam bir sağlık deposudur.

Kötü Kolestrole Son

Kolestrolün vücuttan atılmasını sağlayan safra asitleridir. Farmakolojik ve fizyoloji etkileri olan ve çok geniş kullanım anı olan acı kırmızı biber vücuttan kolesterolün atılmasına yardımcı olur. Acı biberin faydasısafra oluşumunu uyarmasıdır. Safra asitlerinin artmasını sağlıyor. Safra asidi ise vücuttan kolestrolü atıyor. Bu şekilde acı biberin kolestrol tedavisinde kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Hızlı Bir Metabolizmaya İhtiyacınız Var Mı?

Herkes metabolizmasının hızlı olmasını ister. Çünkü hızlı metabolizma genç bir biyolojik vücudun habercisidir. Ayrıca bağırsaklar insanın ikinci beynidir. Bağırsakların rahat olması psikolojik açıdan da rahatlık veriyor. Sindirim sisteminin sağlıklı olması hayat kalitenizi de arttırır. Kilonuz da ideal seviyede kalıyor. Acı biberin yapısında lif olduğundan dolayı metabolizmayı hızlandırıyor. Yapısındaki acı da bağırsakları hareketlendiriyor. Kilo problemleri olanlara ya da diyet yapanlara önerilen bir besindir. Özellikle bir kâse yoğurda bir kaşık baharat olarak acı pul biber eklenmesi ve aç karnına yenmesi halinde kilo vermeye yaradığı söyleniyor. Birçok kişi tarafından denenmiştir. Acı biber fayda konusunda ilk sıralarda yer alır.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Acı biber kırmızı renkli sebzelerdendir. İçinde beta karoten bulunuyor. Bu sebeple kansere karşı en çok savaşan besinlerden bir tanesidir. Bağışıklık denilince akla c vitamini gurubu gelmektedir. Acı Biberin içerisinde turunçgiller kadar c vitamini vardır. Bu sebeple hastalıklara karşı mücadele eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücut Direnci

Acı biberi acı yapan şey içeriğindeki kapsaisin maddesidir. Ayrıca bu kapsaisin vücudun direncinin artmasına sebep oluyor. Direncin artmasına sebep olan acı biberin içindeki diğer faktörler içindeki kalsiyum ve potasyumdur. Kalsiyum denilince akla gelen belki de tek renk beyaz olmasına karşın kıpkırmızı rengi ve acı formuyla içinde yoğun bir kalasıyım barındırması şaşırtıcıdır. Bu şekilde vücuda direnç kazandırıyor. Hastalıklara karşı koruyor ve bağışıklığı güçlendiriyor.

Ağrılara Karşı Savaşçı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan acı biber ile ilgili detaylı bir araştırma yapmıştır. Buna göre acı biberin içinde bulunan kapsaisinin eğer yeterli miktarda bulunursa ağrı kesici bir özelliği olur. Çünkü kapsaisinin ağrı kesici bir krem olarak kullanıldığı durumlar vardır. Zona, kas ağrısı, ayak yanması gibi semptomlarda bu krem kullanılır ve iyileştirici bir özelliği vardır.

Acı Biberi Kimler Dikkatli Kullanır?

Acı biberin saymakla bitmez faydası vardır. Tüm besinlerde olduğu gibi acı biber de fazla tüketildiği takdirde yan etkileri olabilir. Bu her besin için geçerlidir. Her şeyin fazlası zarardır. Bunun dışında acı biberin kendi yapısına özel olarak dikkatli davranılması gereken bir konu var. Acı biber yapısında ki acı sebebiyle midede yanmaya sebep olabilir. Hatta ülser, mide yanması ve hemoroit şikâyeti olanlar acı biber kullanırken bir kez daha düşünmelidir. Çünkü acı biber bu rahatsızlıkları birinci dereceden tetikleyen unsur olabilir.

Acı Yerken Vücutta Neler Oluyor?

Bilim adamlarına göre tatlı ya da tuzlu yiyecekler dilin on resepsiyonları tarafından algılanıyor fakat acı dilin arka taraftaki resepsiyonları tarafından algılanıyor. Yani gırtlağa yakın bir bölgeye gelince hissedebiliyoruz. Acı yerken eğer acıya katlanma seviyesiniz düşük ise dikkat ediniz. Çünkü acıyı yedikten sonra biraz geç algılayabiliriz ve iş işten geçmiş olur. Ayrıca acı algısı herkese göre değişiklik gösterir. Acı reseptörlerinin kişiden kişiye farklılık göstermesi durumu vardır. Genetik ya da fiziksel faktörlerden dolayı size göre çok acı olan bir biber başkasına göre orta seviyededir. Kimine göre de normal standartlarda bir acıdır.

Acı Neden Keyif Verir?

Yaklaşık 20 bin yıl öncesinden beridir acı yiyen bir canlıyız. Hayvanlar üzerinde yapılan şendere göre hayvanlar acı yiyor ancak sevmiyor. İnsanoğlu binlerce yıldır acı biberi hem şifa amaçlı kullanıyor. İlaç ve şifa niyetli kullanım dışında yemeklerimizin içinde, yanında ya da baharat, turşu olarak geniş bir yelpazede ve çok severek kullanıyoruz. Peki neden seviyoruz? Bilim adamlarına göre acı ve zevk arasında bağlantı var.

İnsanın yapısında, sonuç itibariyle kendisine zarar gelmeyeceğini kesin bileceği zorlukların üstesinden gelme arzusu vardır. Bir çeşit mazoşist tutumdur. Paraşütle atlamanın verdiği heyecan, korku fakat kendisine zarar gelmeyeceğini düşünme hissi insana zevk verebilir. Acı biberin verdiği haz da bununla benzerlik gösterir.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?