1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Plank Nedir? Nasıl Yapılır?

Plank Nedir? Nasıl Yapılır?
+ - 0

Plank, tüm vücudu çalıştıran bir egzersizdir. Uygulaması oldukça basit gibi görünen bu egzersiz dakikalar içerisinde insanı titretebilir. Oldukça güçlü bir egzersiz olan plankın vücuda olan faydaları yazımızın devamında yer alıyor.

Plank Egzersizi Nedir?

Plank nedir? nasıl yapılır? Spora yeni başlayan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardandır. Plank egzersizi, vücudun dümdüz bir şekilde dururken tüm kaslarını çalıştıran bir egzersizdir. Kelime anlamı aslen kalas olan plank egzersizi, tıpkı dümdüz duran bir tahtadan esinlenerek yapılır.

Plank egzersizinde herhangi bir harekete gerek yoktur. Ancak buna rağmen egzersiz, yalnızca dururken bile ciddi anlamda kas gücü kullanımını sağlar. Özellikle karın ve kol kaslarını üst düzey çalıştıran plank, tüm vücudun güçlenmesini sağlar.

Plank Egzersizi Nasıl Yapılır?

Plank nedir? nasıl yapılır? Diye merak edenler, pek çok araştırma yaparlar. Plank egzersizinin uygulanışı oldukça basittir.

Kişi şınav pozisyonunu alarak düz bir şekilde durur. Burada önemli olan nokta kolların omuz hizasını geçmemesi olacaktır. Ardından eller açık bir şekilde omuzların altında konumlandırılır. Ayak parmakların ucuna kalkılırken, bacaklar gergin tutulur ve karın kasları kullanılarak vücut düzleştirilir. Ardından boynun rahat olduğundan emin olunarak karşıya bakılır ve belli aralıklarla bu şekilde durulur.

Plank Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burada plank yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle kolların omuz genişliğinde açık olması gerekmektedir. Kolların düz bir şekilde omuz hizasında açık olduğundan emin olunmalıdır. Ardından bacakların aralığına bakılır. Bacaklar ne çok yakın ne de çok uzak olmalıdır. Bacaklar hafif aralık bırakılarak düz bir biçimde tutulur.

Plank egzersizinde kilit nokta ise sırt ve kalçanın duruşudur. Bu egzersizde sırt ve kalça düz bir şekilde olmalıdır. Plank yaparken bu noktalar dikkat edilmez ise egzersizin faydasından çok zararı görülür.

Plank Çeşitleri Nelerdir?

Plank, tek bir egzersiz değildir. Birden fazla plank çeşidi mevcuttur. Plank egzersizindeki bu çeşitlilik ile vücudun belirli bölgeleri daha yoğun bir şekilde çalıştırılabilir.

Plank çeşitlerinden ilki dirsek üstü planktır. Şınav pozisyonunun alındığı planktan tek farkı vücudun dirsek üzerinde konumlandırılmasıdır. Diğer pozisyona kıyasla burada bileklerdeki baskı azalır, omuzda ve karındaki baskı daha yoğun hissedilir.

Yan plank ise bir diğer plank çeşididir. Burada kişi öncelikle şınav pozisyonu alır, ardından yan dönerek kendisini tek kol üzerinde sabitler.

Siz de plank çeşitlerini deneyerek hem vücudunuzun farklı bölümlerini çalıştırabilir hem de egzersizinize farklı dokunuşlar katabilirsiniz.

Plank Egzersizinin Faydaları

  • Plank, karın kaslarını çalıştırarak bölgesel yağlanmayı önler.
  • Yaptığınız plank çeşidine bağlı olarak kol, bacak, kalça ve omuzlar yoğun bir şekilde çalışır. Bel ve sırttaki kasları güçlendirerek duruşun düzelmesini sağlar.
  • Plank koordinasyonu arttıran bir egzersizdir. Aynı zamanda karın ve bacakları incelterek vücut şekillendirmesine destek olur.
  • Yapılan süreye göre yağ yakımına destek sağlayarak kilo verilmesine yardımcı olan bu egzersizin faydaları saymakla bitmez.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?