1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Platonik Aşk Nedir? Belirtileri Nelerdir? 

Platonik Aşk Nedir? Belirtileri Nelerdir? 
+ - 0

Platonik bağlanma kavramı, takıntılı aşk, aşk bağımlılığı veya ilişki bağımlılığı olarak kabul edilir. Uzmanlara göre takıntılı aşk, kişinin tüm hayatını kişinin etrafında yönlendiren ve yoğun duygular yaşayan gerçek veya ulaşılmaz aşka karşı takıntısı olarak tanımlanmaktadır. Platonik aşk kavramı, birisi için duygu ve hayal gücü ile bağlantı kurması ve ona karşı sevgi hissetmesi ile bilinir. Platonik aşka sahip kişiler genellikle kalplerinde yarattıkları karaktere âşık olurlar ve o kişiyi başka bir kişiye bağlarlar. İnsanları dış görünüşüyle ​​etkileyerek zamanla daha derin duygulara dokunarak platonik aşkı yaşayabilirler.

Platonik Aşk Özellikleri Nedir?

En duygusal aşklardan biri Platonik aşktır. Özellikle bu karşılıksız aşk, kişinin kendi duyguları büyüdükçe büyümeye başlar. Platonik aşk yaşayanlarla sürekli iletişim halinde olma isteği bu durumun en açık belirtilerinden biridir. Bu duyguyu yaşayan insanlar, zamanlarının çoğunu diğer kişiyi düşünerek geçirirler. Onu hayal etmek ve geleceği planlamak da bu durumun en çarpıcı özelliklerinden biridir.

Platonik Aşk Belirtileri Nelerdir?

Genellikle platonik aşk yapan insanlar uyandıkları andan gece yatana kadar onları düşünürler. Özellikle gündüzleri fotoğraflara baktığımda karşımdaki kişiyi hatırlıyorum. Platonik aşkı deneyimlemiş olanlar için belli bir zorlama duygusu vardır. Bu da kişiyi takip etme ve bulunduğu yerde olma isteğini artırır. Yapılan her eylem olarak anılan her söz kendisini içerir ve bir kişi kendisi tarafından üstlenilir. Bir kişiyi sosyal medyada sürekli izlemek ve takip etmek de kişinin duygularını güçlendirerek daha çok sevilmelerini sağlar.

Platonik Aşk Yaşayan Kişi Nasıl Bir Ruh Haline Sahiptir?

Bu ünlü Platonik aşk aslında adını dünyaca ünlü düşünür Platon’dan almıştır. Normal aşkı dünyevi anlayıştan çıkarıp manevi bir yere koyduğumuzda, o aşk platonik aşk olur. Yani el ele tutuşmak, sevmek, öpüşmek, evlenmek vb. tüm arzular onun için sevgiye yol açar. Karşılıksız aşk, karşılık beklemeyen aşk olarak ifade edilir ancak sözlükteki gerçek anlamı “gerçekte var olmayan, hayalde kalan ve sonsuza kadar kalan aşk”tır. Platonik Aşkta her şey ruhsal, psikolojik ve duygusal düzeylerde ve boyutlarda yaşanır. Sürekli âşık olan günümüz insanının aksine cinsel ve fiziksel doyum beklenmez. Asıl amaç onu sevebilmektir. Platonik Aşk’ta başkalarını onun ne olduğu hakkında severiz.

Platonik Aşk Yaşayan Kişiler Neler Yapar?

Platonik aşkta önce sevdiklerimizin görünüşü işe yarar, sonra onları tanıdıkça ve imajlarını oluşturdukça niteliklerine hayranlık duyulur. Ama sonunda, bağımlılıklarının da Tanrı’dan geldiğini görürsünüz. Bu saatten sonra Allah’ın yarattığı herkes göze güzel görünür. Çünkü hepsi Allah’ın kendilerine verdiği eşsiz güzelliğe sahiptir. Bu duygular geliştikçe insan Allah’ı gerçekten sevdiğini anlar ve aşk dünyevî halini terk ederek manevî bir yapı ve anlam kazanır.

Platonik Aşık Kişiler Neler Düşünür?

Uyandığı andan tekrar uykuya dalana kadar her saniye onu düşünür. Onun ait olduğu tüm anlamlı ve anlamsız gruplara katılmak üzere olurlar. Sevdiğinin her hareketinde payını alır. Onunla iletişim kurmak için mazeretler bulmaya gelince, doktora derecesi alabilirsiniz. Aslında onunla bir başkasıyla tanıştığımda, takılmanın zamanı gelmişti ama bir ses çıkarmam bile mümkün değildi. Yaşadığınız hayal kırıklığı nedeniyle “Ben buna değer bir insanım” yolculuğuna çıkıyorsunuz ve kısa süre sonra o yolculuktan dönüyorsunuz. Âşık olduğunuzda hemen yaşadığınız duygular, çok uzun süre aynı güçte sürer ve hatta artar.

Beklemek en başarılı konunuz olacak. Sevdiklerinizle hayal edebileceğiniz kadar macera yaşayabilirsiniz. Bir sabır taşı olacaksın, ama asla kırılmayacak. Tüm alışkanlıklarınızı, günlük hayatınızı değiştirebilir ve tekrar görebilirsiniz. Ne kadar küçük olursan ol, mutlu olabilirsin. Oksijeninin bitmemesi için nefes almadan yanında bile durabilirsiniz. Onunla aynı ortamda bulunup aynı havayı solumak için saçma sapan insanlarla çıkmaya başlıyorsunuz. Kötü bir özelliği olmadığına inanıyorlar. Kendi gözleriyle bile iyi bir şeyler yapmaya çalışıyor. Tüm sosyal medya platformlarında uzman oluyorsunuz ve onu her saniye saniye takip ediyorsunuz.

Platonik Aşıklar Nasıl Davranır?

Oksijeninin bitmemesi için nefes almadan yanında bile durabilirsiniz. Onunla aynı ortamda bulunup aynı havayı solumak için saçma sapan insanlarla çıkmaya başlıyorsunuz. Kötü bir özelliği olmadığına inanıyorlar. Kendi gözleriyle bile iyi bir şeyler yapmaya çalışıyor. Tüm sosyal medya platformlarında uzman oluyorsunuz ve onu her saniye takip edersiniz. 

Platonik Aşk Nasıl Bir Aşktır?

Platonik aşk, karşılıksız bir aşktır. Özellikle ergenlik döneminde yaygın olan Platonik Aşk, ergenliğe yol açar. Ergen, duygularını yeniden keşfetmeli, ünlü ve popüler kişileri çok güçlü bir şekilde övmeli, sanatçının tüm ayrıntılarını bilmeli, övmeli ve gözleriyle hayran olduklarına ait olmalıdır. Haline gelmek. Kendini değerli hissettiriyor. Genel kanının aksine platonik aşk sadece gençlerde bulunmaz. Erişkin yaşamda sıklıkla görülür.  Modern ve popüler anlamda platonik aşk, cinsel olmayan, duygusal bir olaydır. Bu tanım aynı zamanda Platonik aşkın ideallerinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Kaynağında cinsellik barındırmayan, cinselliği bastıran basit ama tutkulu bir aşk anlamına gelir.

Platonik Aşk Terimi Nedir?

Platonik aşk terimi eski Yunan filozofu Platon’dan gelir. Bu tür bir aşkı açıklayan ilk kişi Platon’du. Platon, kitaplarından birinde aşk duygularının hem cinsel hem de cinsel olmayan seviyelerde nasıl geliştiğini ve geliştiğini açıklamaya çalışır. Ona göre Platonik aşk kutsal şeyleri arar. Başkalarını sevmek, en gerçek anlamda, kişinin ruhunu kutsallık sevgisine teslim etmesidir. Kısacası, Platonik aşk ruhu ve ruhu uyarır. Ünlü yazar Tolstoy, Anna Karenina adlı kitabında şöyle der: “Platoncu aşkı bilmeyen, trajediden bahsedemez. Platoncu aşkta trajedi vardır.” Karolenj döneminde aristokratlar arasında popüler olmuş ve çeşitli tiyatrolara konu olmuştur.

Platonik Aşk Gerçeğe Dönüşür Mü?

İnsanlar duygusal olarak karmaşıktır. Her tür ilişkide aynı anda çok farklı duygulara sahip olabilirsiniz. Bu duyguların, özellikle cinsellik söz konusu olduğunda, farklı güçleri vardır. Cinsiyetin duygusal gücünü ve fiziksel bağlarını kabul etmek istemeyenler ve duygusal bağlar kurmak isteyenler çözüm bulmak için Platon’a takılırlar. Seks bunun bir parçası değil, bu yüzden uğraşacak daha az duygunuz var, daha az kafa karışıklığı, daha fazla dürüstlük ve insanlar kendilerini daha doğru ifade edebilirler. Ama sonunda, herkes daha fazlasını istiyor. Platonik bir ilişkiden normal bir ilişkiye geçmek işin doğasıdır.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?