İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Ponza Taşı Ne İşe Yarar?

Ponza Taşı Ne İşe Yarar?
+ - 0

Topuk taşı olarak da bilinen Ponza taşı, volkanik bir taş olarak uzun yıllardır kullanılır. Süngerimsi ve hafif bir yapıda olan bu taş; cilalama, temizleme ve parlatma işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla çeşitli alanlarda kullanılabilir. Bu taşın sağladığı en büyük avantaj ise zehirli kimyasal maddeler içermemesi. Ponza taşı kullanmak isteyen kişiler ise ponza taşı ne işe yarar sorusunu yönelterek cevap arıyor.

Ponza taşı; sertleşen topuklarda biriken ölü deriyi arındırmak ve cildi daha pürüzsüz bir hale getirmek için kullanılıyor. Ancak ponza taşının kullanım alanları bunlarla sınırlı değil. Mutfak temizliğinden saksı bitkilerine kadar birçok alanda bu mucizevi taş rahatlıkla kullanılabilir. Araştırmalara göre bu taşın kullanımı son yıllarda oldukça artmış durumda. Ancak birçok kişi bu taşı dirsek ve topuk kurulukları için tercih ediyor.

Ponza Taşı Nasıl Kullanılır?

Hepinizin de bildiği üzere ponza taşı cilt kuruluklarında ve ev temizliklerinde kullanılabiliyor. Ponza taşı nasıl kullanılır sorusu ise pek çok kişi tarafından sıklıkla sorulmakta. Ponza taşının kullanma biçimi, kullanım alanına göre farklılık gösterebilir. Eğer bu taş cildin sorunlu bölgelerinde kullanılacaksa, 30-35 saniye boyunca ovalamak yeterli olacaktır.

Eğer ponza taşını mutfak ve banyo gibi ev bölümlerinin temizliğinde kullanmak istiyorsanız, etkili bir şekilde ovmanız gerekecektir. İçerisinde zehirli kimyasallar barındırmadığı için güvenilir bir şekilde evinizi bu taş ile temizleyebilirsiniz. Daha detaylı kullanım bilgileri için aşağıdaki başlıklara göz atmanız yeterli olacaktır.

Ponza Taşı Nerelerde Kullanılır?

Ponza taşının ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsetmiştik. Ponza taşı nerelerde kullanılır sorusunun cevabına gelecek olursak, bu taşın pek çok alanda kullanılabildiğini söyleyebiliriz. Ponza taşının kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

  • Kuruyan dirseklerde
  • Batık tüylerde
  • Mutfak ve banyo temizliğinde
  • Saksı bitkilerinde
  • Tüy ve tiftiklerin giderilmesinde

Ponza taşı tüm bu alanlarda güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Ancak kullanım şekli ve sıklığı çok büyük önem arz ettiği için aşağıda yer alan detaylara göz atmanız sizler için çok daha faydalı olacaktır.

Kuruyan Dirseklerde

Çeşitli nedenlere bağlı olarak pek çok kişi dirsek kuruluğu yaşıyor olabilir. Yüzey temizliğinde kullanılabilen ponza taşı, cilt temizliğinde de kullanılabilir. Eğer dirseklerinizde veya topuklarınızda pütürlü yüzeyler bulunuyorsa ve bu durum sizlere rahatsızlık veriyorsa, ponza taşı kullanarak bu sorundan çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Kuruyan dirseklere ve topuklara 3-4 günde bir olmak üzere ponza taşı uygulandığında ilgili bölgenin pütürlüklerden kurtulduğunu ve kuruluğun giderildiğini görebilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken fazla bastırmamanız gerektiğini unutmamalısınız. 30-35 saniye boyunca gerçekleştireceğiniz bu işlem ile tüm sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra koltuk altı kararması için de ponza taşı kullanılabilir.

Batık Tüylerde

Özellikle bacak bölgesinde meydana gelen batıklar için ponza taşı rahatlıkla kullanılabilir. Ciltte peeling etkisi yaratan ve ölü derileri nazik bir şekilde yok eden ponza taşı, batıkların giderilebilmesi için de mükemmel bir yöntemdir. Bu taşı duş sırasında tıpkı bir kese gibi ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ponza taşını kullanırken sert davranmanız önerilmez. Bu taşı ilgili bölgeye nazik bir şekilde sürmelisiniz. Batık ve kıl dönmesi gibi sorunları önleyen ponza taşı, 30-35 saniye süren uygulamanın ardından istediğiniz sonucu verecektir. Ancak etkili bir sonuç alabilmek için bu taşı 3-4 günde bir olmak üzere düzenli bir şekilde kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Mutfak Temizliğinde

Mutfak taşı zehirli kimyasal maddeler içermez. Bu nedenle mutfak ve ızgara temizliğinde güvenle kullanılabilir. Kalın yağ ve kir tabakaları bu taş sayesinde çok kolay bir şekilde çıkartılabilir. Siz de bu taşı kullanarak kurumuş yağları ve kirleri çok kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Mutfak ve ızgara temizliği yaparken ponza taşını tıpkı bir ovma teli gibi kullanın. Yağ ve kir tamamen çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın. Ponza taşı kullananlar kolayca mutfak ve ızgara temizliği yapabilir ve parlayan temiz bir mutfağa sahip olabilir.

Banyo Temizliğinde

eğer banyonuzu kirlerden ve lekelerden arındırmak istiyorsanız, ponza taşını tercih edebilirsiniz. İçerisinde herhangi bir kimyasal madde barındırmaması nedeniyle bu taş uzun yıllardır mutfak ve banyo temizliğinde güvenilir bir şekilde kullanılır. Tıpkı mutfakta olduğu gibi banyoda da bu taşı ovma teli gibi kullanarak daha parlak ve temiz bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Ponza taşı banyoda kullanılırken kirli bölgeler dikkatli bir şekilde ovulmalıdır. Tüm kir ve lekeler çıkana kadar bu işlem tekrarlanmalı ve ardından bol su ile ortam temizlenmelidir. Üstelik bu taşı banyoda dilediğiniz sıklıkla kullanmanız mümkün.

Saksı Bitkilerinde

Saksı bitkileri yeterli düzeyde hava almazlarsa kısa süre içerisinde solarak ölebilirler. Bu nedenle bitkilerin yeterli düzeyde hava alması büyük önem arz eder. Ponza taşı ise sahip olduğu gözenekli yapı sayesinde bitkinin hava almasını sağlar. Yeterli düzeyde hava alan bitkiler büyür ve parlak gözükür.

Ponza taşını saksıya yerleştirirken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Taş kesinlikle bitkinin kökleri ile temas etmemelidir. Bu nedenle taşı toprağın içerisine yerleştirirken kökleri ile temas etmediğinden emin olmalısınız. Toprağı değiştirmek istediğinizde ise taşı yıkayarak kurulayabilir ve ardından tekrar toprağa yerleştirebilirsiniz.

Tüy ve Tiftiklerin Giderilmesinde

Koltukta biriken evcil hayvan tüyleri pek çok kez can sıkıcı olabiliyor. Bu tüyler için her ne kadar aparatlar ve araçlar üretilmiş olsa da ponza taşı da sizlere kesin bir çözüm sunabilir. Elinize alacağınız ponza taşını koltukların veya halıların üzerinde bir süre gezdirerek tüm bu tüyleri toplayabilirsiniz.

Giysilerinizde biriken tiftikler için de ponza taşını kullanmanız mümkün. Özellikle tiftiklenen kazakların üzerinde bu taşı gezdirerek tiftikleri toplayabilirsiniz. Kazağın üzerinde taşı gezdirirken kazağın gergin olması işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Ponza Taşı Nasıl Temizlenir?

Ponza taşı şüphesiz en faydalı doğal taşlardan bir tanesi. Çeşitli amaçlar için ponza taşı kullanmak isteyen kişilere ponza taşı ne işe yarar sorusunun cevabını vermiştik. Ponza taşının nasıl temizleneceği konusuna gelecek olursak, bu taşların temizlenmesi ve tekrar kullanıma hazır hale gelmesi oldukça basittir.

Taş kullanıldıktan sonra mutlaka temizlenmelidir. Temizlik işlemi için sıcak su kullanabilir veya taşı nazikçe fırçalayabilirsiniz. Ayrıca taşı karbonatlı suda bekleterek durulamak da tüm kirlerinden arınması için yeterli olacaktır. Ancak taşı temizlerken doğal temizlik malzemeleri kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde taş, bir sonraki kullanımda sizlere istediğiniz etkiyi sunamayabilir.

Ponza Taşı Nerede Bulunur?

Ponza taşı Türkiye’nin birçok ilinde çıkarılabiliyor. Bu iller arasında Ankara, Sivas, Kayseri, Bitlis, Nevşehir ve Kayseri civarları bulunuyor. Ponza taşı satın almak ve çeşitli alanlarda kullanmak isteyen kişiler ise ponza taşı nerede bulunur sorusunu yönelterek cevap arıyorlar.

Ponza taşı genellikle aktarlarda satılır. Neredeyse tüm aktar dükkanlarında bulunan bu taş, aynı zamanda bazı marketlerde ve pazarlarda bulunabilir. bu taşın fiyatı ise satıcıdan satıcıya değişmekle birlikte 8 TL’den 30 TL’ye kadar değişebilir. Sizler de cilt kuruluklarını gidermek veya mutfak gibi ev bölümlerinin temizliğini yapmak istiyorsanız, doğal bir taş olan ponza taşını tercih edebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?