İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Rahim Nedir? Rahim Özellikleri Nedir?

Rahim Nedir? Rahim Özellikleri Nedir?
+ - 0

Rahim özellikleri kadınlarda bulunan üreme organı rahim, embriyo içinde büyür ve oldukça önemlidir. Rahim boşluğunda bulunur ve ters bir armuda benzer bir şekli bulunur. Boyu ortalama 7,5 cm ve genişliği de 5 cm civarındadır. Rahim organı kas olarak en güçlü organlardan bir tanesidir. Hamile kalan kadınlar için rahim organları, oluşan bebeğin annesinin karnında gelişimini sağlaması için gerekli olan ortamı oluşturur, dışarıdan gelen darbelere karşı bebeği korur ve doğum esnasında kasılmaya ve itmeye yardım eder. Rahim, hamilelik öncesinde 60 gramlık bir mandalina büyüklüğünde olsa da hamilelik boyunca ortalama 3 kilo bir bebeği doğuracak kadar genişleme özelliğine sahiptir. Rahimde görülen bazı miyomlarda, olası rahim kanseri durumunda, yumurtalık kanseri durumunda, rahmin iç zarı sarktığı zaman ya da rahim sarkması yaşandığında rahmin alınması gerekir.          

Rahim Hangi Özelliklere Sahiptir?

  1. Rahim Çok Güçlü Bir Organdır

Rahim, kadınların sahip olduğu en güçlü organlardan bir tanesidir. Birbirlerinden farklı yönlere doğru olan kas dokuları üst üste gelir ve bu şekilde rahmi sarmış olur. Kadın hamile iken ve doğum başladığı zaman rahmin yaptığı baskı sayesinde çocuk doğar ve bu baskıyı başka hiçbir organ bu kadar güçlü bir şekilde uygulayamaz.

  • Rahim Çok Esnektir

Hamilelikten önce sadece bir armut boyutunda olan rahim, hamilelikten sonra bir balon gibi büyümeye başlar. Rahim esnekliği sayesinde genişler ve hamile kadınların karnı da şişer. Böylelikle rahmin hem esnek hem de güçlü bir organ olduğunu anlayabiliriz.

  • Rahim Hem İyileşir Hem De İyileştirir

Doğurgan olan kadınların rahimleri her ay bir bebeği beslemeye yetecek kadar doku oluşturmaktadır. Ancak kadın hamile kalmazsa bu zengin içerikli doku adet kanaması yolu ile dışarı atılır. Rahim özellikleri arasında dışarı atılan adet kanlarında birçok hastalığa iyi gelen kök hücreler bulunur. Ancak adet kanına karşı bir önyargı olduğu için kök hücreler yeni doğan bebeklerin kordon kanlarından alınır.

  • Rahim Orgazmiktir

Kadınlar orgazm oldukları sırada hem vajinaları hem de rahimleri kasılır. Bunun sebebi ise cinsel olarak birleşme gerçekleştiği zaman kadın rahmi erkeğin spermini alabilmek için dalgalı bir şekilde kasılır ve bu zamanda hamile kalma ihtimali de artar. Bunun dışında pek çok kadın ilişki esnasındaki kasılmaların tüm vücudu rahatlattığını söyler.

  • Rahmin Evren ile Bir Bağlantısı Vardır

Rahmin evren ile bağlantısı olduğu söylenir. Kadınların adet döngüleri ile dünyanın, güneşin ve ayın döngüleri ile bağlantısı olması da rahim ile evrenin bağlantısı olduğunu kanıtlar. Ay’ın dünyanın etrafındaki hareketini 29,5 günde tamamlaması ile kadınların da adet döngülerinin ortalama 29,5 gün olması bu durumun kanıtı niteliğindedir. Bunun haricinde güneş yılı ay takvimine göre 13 ay sürer. Kadınların ortalama menopoz olma yaşının 52 olması da bir sene içindeki haftaların sayısını sembolize eder. Bu gibi durumlardan evren ile bağlantıyı kavramak mümkündür.

  • Rahim, Başka Bir Organ Üretme Gücüne Sahiptir

Bu güce sahip olan tek organ rahimdir. Rahim içinde yeni bir organ üretebilir. Ayrıca hamilelik esnasında bebeği besleyen plasenta bir organdır ve onu rahim üretir. Plasenta ise anne ile bebeğini birbirine bağlar. Plasenta bebeğin kordonu ile ona bağlanarak anne karnında 9 ay boyunca bebeği besler. Plasentanın görüntüsü ise bir yaşam ağacına benzer. Bu yüzden insanlığın başlangıcını temsil ettiği için de kutsal kabul edilir. Plasenta ayrıca ‘yuvarlak kek’ demektir.

  • Rahimde Bir İnsan Büyüyebilir

Tüm insanlar hayat yolculuklarına kadınların rahminin içinden başlamaktadır. İlk duyulunca çok garip gelse de bu özelliği sayesinde rahim çok kutsal bir organ olma niteliği taşır. Rahimde başlayan bu yolculuk 9 ay boyunca devam eder ve daha sonra hayata gözlerimizi açarız.

  • Rahmin İçinde Bir Evren Bulunur

Rahmin gücü, yenileyici bir organ olması, evren ile arasında kozmik bağlantılar bulundurması ve kadına güç vermesi açısından çok fazla önem verilmesi gereken bir organdır. Rahim özellikleri diğer organlara göre çok daha güçlü ve özeldir. Bu sebeple kadınlar için rahim ayrı bir önem taşımaktadır. Kadını kadın yapan organı rahimdir.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?