İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Mahidevran Kim? Sultan’ın Hayatı Sürgün Günleri Çocukları

Mahidevran Kim? Sultan’ın Hayatı Sürgün Günleri Çocukları
+ - 0

Popüler dizi Muhteşem Yüzyıl ile beraber gündem olan Mahidevran’ın kim olduğu merak edilmeye başladı. Osmanlı Dönemi’nin sultanlarından birisi olan Mahidevran’ın gerçekteki kimliği insanlarda merak uyandırmaya başladı.

İnsanlar Mahidevran kim sorusunu sormaya başladı. Dizideki gelişen olaylar ve Hürrem Sultan ile yaşadığı gelişmeler sebebiyle Mahidevran Sultan oldukça popüler ve merak edilen kişiler arasında kendisine yer bulmaya başladı. Yazının detayında Mahidevran Sultan hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Muhteşem Yüzyıl ve Mahidevran

Günümüzde tarihi dizilerin çoğalmasıyla beraber insanların tarihe ilgisi artmaya başladı. Özellikle Osmanlı Tarihi’ne ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu ilginin arka planında ise tarihi diziler bulunmakta. “Muhteşem Yüzyıl” ve benzeri tarihi diziler sebebiyle tarihi kitapların satışı da oldukça artışa geçiyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın dönemini ve o dönemde yaşanan olayları, kişileri anlatan dizi sayesinde iki isim gündeme geldi. En çok merak edilen iki isimden ilki Hürrem diğeri ise Mahidevran Sultan’dır.

  İnsanlar Hürrem ve Mahidevran Sultan’ın hayatını merak etmeye başladılar. Dizi sayesinde gündeme gelen bu isimlerin gerçek yaşamları merak konusu oldu. Mahidevran Sultan, nasıl bir geçmişe sahip? Ölümü nasıl gerçekleşti? Mahidevran kimdir? gibi sorular sormaya başlayan insanların sayısı artmaya devam ediyor.

Mahidevran Sultan’ın Hayatı

Mahidevran Sultan’ın doğum tarihi tam olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar, 1581 yılında vefat eden Mahidevran Sultan’ın 1580’lerde doğduğunu düşünüyorlar. Muhteşem Yüzyıl dizisi sayesinde bu kadar çok popüler halen gelen Mahidevran Sultan insanlar tarafından araştırılmaya başlandı. İnsanlar Mahidevran kim sorusunun cevabını farklı kaynaklardan aramaya başladı Bazı kaynaklar Arnavut olduğunu dile getirse de Mahidevran Sultan’ın Kırım kökenli olduğu bilinmektedir.

Sultan, Saruhan Sancak Beyi Şehzade Süleyman’ın haremine girdi. Harem Manisa Sarayı’ndaydı. Haremde belirli bir süre Gülbahar adını kullandı. Şehzade Süleyman’ın ilk çocuğu olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirerek Mahidevran ismini aldı. Yavuz Sultan Selim’in ölümünden sonra tahta geçen Süleyman’la İstanbul’a taşındılar. Sonralarındaysa Mahidevran Sultan olarak anılmaya başladı.

Sonraları Hürrem Sultan’ın da mahreme girmesiyle gözden düşmeye başlayan Mahidevran Sultan, Hürrem’i önemsememeye başladı. Güzellik olarak da kendisini Hürrem’den çok daha güzel gören Mahidevran Sultan, Valide’nin de yardımıyla kendisini daha güçlü görmeye başladı. Fakat olaylar öyle gerçekleşmiyordu. Süleyman Hürrem’e aşık olmaya başlamıştı. Bu durumun yanında da Hürrem Sultan’ın zekası Mahidevran Sultan’ı etkisiz bırakmaya başladı. Süleyman ile Hürrem’in doğan erkek çocuğuyla beraber bu aşk tüm dünyada tanınmaya başlamıştı.

Mahidevran ve Şehzade Mustafa

Hürrem ve Süleyman arasındaki gelişmelerden sonra Mahidevran Sultan hayatını oğluna adamaya başladı. Şehzade Mustafa’nın yaşı ilerliyor ve sorumlulukları da artıyordu. Mahidevran Sultan, oğlunun gittiği tüm şehirlerde onu yalnız bırakmayarak destek olmaya devam ediyordu. Konya, Karaman ve Amasya’da valilik yapan Şehzade Mustafa Mahidevran Sultan’ı da yanında götürüyordu. Mahidevran, bu yolculukları sebebiyle haremde iyice gözden düşmeye başlamıştı.

Sonralarında iç karışıklar artmaya başladı ve Süleyman, oğlunu kendi tahtına göz diktiği gerekçesiyle boğdurtarak öldürdü. Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinin ardından Mahidevran Sultan Bursa’ya sürüldü. Mahidevran Sultan’ın Bursa günleri de sıkıntılar içerisinde devam etti.

Mahidevran Sultan’ın Sürgün Günleri

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesiyle beraber Bursa’ya sürülen Mahidevran Sultan’ın sürgün yılları oldukça sıkıntılı geçti. Sonralarında Hürrem Sultan’ın ölmesi üzerine Hürrem’in oğlu olan 2. Selim Mahidevran Sultan’a maddi yardımlarda bulundu ve borçlarının hepsini ödedi. Mahidevran,  vefat eden oğlunun mezarının üstüne Mustafa-i Cedit Türbesi yaptı.

1581 yılında hayata gözlerini yuman Mahidevran Sultan oğlu Mustafa’nın mezarının yanına gömüldü. Daha sonralarında yazdığı mektuplarda kötü günler yaşadığı da ortaya çıktı.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?