İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Âşık Olsun İstiyorum!

Âşık Olsun İstiyorum!
+ - 0

Aşk ilk insandan bu yana insanların doğasında var olan bir duygudur. Önüne geçilemez, engel olunamaz bir duygu. Aşk kapıdan girince akıl bacadan çıkar derler büyüklerimiz. Son yıllarda da aşkın bir çeşit hormonal bir hastalık olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Bilim insanları aşk hastalığına yaklaşık iki yıl kadar da süre biçtiler. Hormonlarımıza hâkim olamadığımız bu hastalık geldi çattı, bizi buldu. Peki ya sonra? Dünyanın en tatlı duygusunun aşk olduğu söyleniyor ancak bu aşk ya karşılıksız olursa ne olur? Dünyanın en çekilmez acı duygusuna dönüşür.

İnsanlar sıkıntılı zamanlarda üretime geçerler. İcat üretimi de olur bilgi üretimi de yapılır. Tam da bu esnada insanlar bilgi üretmeye ve bu konuda çözüm odaklı düşünmeye başlamışlardır. Âşık etmekolası bir durum mu? Âşık oldukları kişinin kendilerine âşık olmasını isteyen insanlar sadece istekle kalmayıp bunun için harekete geçmiştir.

Aşık Olması İçin Yapılacaklar

Her insanın aşkı, kişiliği, aşktan beklentileri farklıdır. Sosyal yapısı, hayata bakışı değişiklik gösterir. Âşıkolmak insanın doğasında var. Âşık oldukları kişinin de aşka ve hayata bakış açısı ve beklentileri farklıdır. Şairin dediği gibi herkesin aşkı başından aşkın. Bu karmaşık süreçte hem kendinizden ödün vermeden hem de karşıdaki kişiyi kendinize nasıl aşık ettirebilirsiniz? Herkes birbirinden farklıdır fakat tecrübe edilmiş birtakım yollar vardır. Bu yolları sizinle paylaşalım.

Önce Ben Kuralı

Her ne kadar aklınızdan çok duygularınızın ön planda olduğu bir süreçte olsanız dahi yine de doğru düşünüp muhakeme etme yeteneğinizi elinizden bırakmayın. Kendinizi sevmekten ve kendiniz olmaktan vazgeçmeyin. Siz bile kendinizi sevmezseniz başkasından bunu bekleyemezsiniz. Sizi sevecek olan kişi gerçek sizi sevmelidir. Rolünü üstlendiğimiz kişiyi severse bundan siz de memnun olmazsınız. Bir ömür ve her an tiyatro da yapılmaz. Kendinizle ve sosyal hayatınızla barışık olursanız özgüvenli biri olursunuz. Siz yeter ki kendinize güvenin ve inanın, her şeyi başarırsınız.

Kendim Gibiyim

Davranışlarınızı üçüncü bir göz gibi takip edin. Acaba bu davranışlar tepkiler gerçekten size mi ait gözlemleyin. Karşınızdaki kişi sevdiğiniz biri ama o da hataları ve güzellikleri ile bir insandır. Abartılı ve çok heyecanlı davranmayın. Ayrıca âşık etmenin yolları çok fazladır.

Kendini Göster

Silik bir karakter gibi de davranmayın. Kendinizi çok küçülecek kadar değer vererek de davranmayın. Herhangi bir arkadaşınızla uyumlu bir sohbet yakalamaya çalışıyormuş gibi yapın. Ayrıcalık intiba çok önemlidir. Evet kendinizi karakter ve düşünce olarak ortaya koyun ama kendinizi ilk olarak dış görünüşünüzle gösterirsiniz. Bu sebeple kıyafetinizden sürecektiniz kokuya kadar dikkat etmelisiniz. Daha sonrası karakterdir. Samimiyetiniz ölçütünde seçilirsiniz.

Bırak Kendini Anlatsın

Evet aşıksınız ve sizi bilsin, görsün, tanısın istiyorsunuz. Unutmayan ki insanlar kendilerinden bahsedilmesini sever. Bırakın kendini size anlatsın. Onu tanıyın. Ortak yanlarınızı keşfedin. Belki ikiniz aynı şeyi yapmayı seviyorsunuzdur. İkiniz de komedi seviyorsunuz belki ve bir sonraki buluşmanız bir tiyatro salonunda olabilir. Belki ortak arkadaşlar oluşturursunuz. Arkadaş çevresinin sizi sevmesi de önemli bir konudur.

Sizin İçin Çaba Göstersin

İlişkilerde hep veren taraf olmak kıymeti arttırmaz. Aksine hep elde var, hep cepte konumunda olursunuz. Hep arayan, soran, ilgilenen, haber bekleyen, telefonun başındaki kişi siz olmayın. Bu karşı tarafın şımarmasına yol açacağı gibi sizi çok değerli kılmaz.

Biraz Kıskandırmaktan Zarar Gelmez

Kıskanmak her ilişkinin doğasında vardır. Dozunu ayarlamanın çok önemli olduğunu belirtelim ancak her insan az ya da çok sevdiğini kıskanır. Tersine bir mantık kuracak olursak eğer kıskanıyorsa seviyor demektir. Ona dünyadaki tek kişi olmadığını hissettirin. Sen olmasan da olur gibi düşündüğünüzü hissettirin. Kıskançlık en güçlü duygudur. Vazgeçilmez olmadığını ve bir başkası ile birlikte olabilmeniz ihtimalini düşündüğü an eğer kendini kıskanırken bulursa kendi kendini sorgulamaya başlayacaktır. Neden kıskanıyorum sorusu onu size yaklaştıracak büyük bir adım olacaktır.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?