İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Kaşların Dökülmesi, Neden Dökülür? Karşı Doğal Çözümler

Kaşların Dökülmesi, Neden Dökülür? Karşı Doğal Çözümler
+ - 0

Yüzümüzün her detayı çok önemlidir fakat kaşlar; yapısı, rengi, şekli itibarı ile çok önemlidir. Yüzün şeklini, bakışları, gözlere kattığı anlamı çok değiştirir. Kaşların fazla kavisli olması yüze ve bakışlara sinirli biriymişsiniz gibi bir hava katarken kasların düşük olması sizi çok mahzun ya da uykulu gösterebilir. Kaşların alınma şekli bile yüz hatlarını bu kadar çok değiştirirken ve özellikle kadınlar için bu kadar önemli iken bir de kaşların döküldüğünü görmek insanı çok mutsuz edecektir.

Kaşlar Neden Dökülür?

Kaşlar birçok sebepten dolayı dökülebilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Genetik sebeplerden dolayı kaşlarda erken dökülme olabilir.
 • Yoğun iş hayatı ya da günlük hayattan kaynaklı çeşitli sebeplerden dolayı stres yaşamak. Aşırı stres kaş dökülmesine sebep olur.
 • Kaşların yanlış alınması ve bu durumun tekrarlanması sebebiyle kaş kökleri biter. Bir daha da aynı kökten kaş çıkmaz.
 • Kaşlar hastalıktan kaynaklı olarak ta dökülebilirler. Bu hastalıklar; kanser ya da cilt hastalıkları olabilir. Sedef hastalıkları, egzama, iltihap kapma gibi hastalıklar kaşların köklerine zarar verebilir. Tedavi sonrası tekrar çıkma ihtimali vardır.
 •  Özellikle gençler arasında moda aşkına yapılan, tarz amaçlı yaygın olarak yapılan bir uygulama vardır. Piercing denen bu uygulama kaşlara metal bir halka ya da benzeri sus eşyalarının takılması durumudur. Kaşların tamamını değilse bile kaşın müdahale edilen bölgesinde dökülmelere sebep olur. Bu materyaller kıl köklerine zarar verip öldürür.
 • Kaşlar yaşın ilerlemesi sebebi ile de şekil değiştirebilir ya da dökülebilir. Yaş faktörü önemlidir. Menopoz ya da andropoz dönemlerindeki hormonal değişiklikler de kaş dökülme sebebidir. Yaş ilerledikçe vücut hücreleri ve kas yapısı gerilemeye ve gevşemeye başlıyor. Kendini yenileme durumu azalıyor. Dökülen kaşların kendini yenilemesi ya zaman alıyor ya da çevre koşullarının etkisi ile hiç yenilenme olmuyordur.
 • Vücudumuzu en çok etkileyen, değiştiren şey nedir diye sorulacak olursa bu etken hormonlardır. Hormonlar tepeden tırnağa vücudumuz ile ilgili her konuda karşımıza çıkabilmektedir. Kaş dökülmesi sebeplerinden biri de hormonlardır. Hamilelik, doğum, loğusalık gibi hormonların tavan yaptığı ve çok değişiklik gösterdiği dönemlerde bu hormonal değişiklikler kaş dökülmesine sebep olabiliyor. Özellikle tiroit hormonunun azalması ya da artması da hormonal değişikliktir ve kaşdökülme sebebi olabilir.

Kaş dökülmeleri bir kadın için çok can sıkıcı olabilir. Yüzünüzdeki anlam dolu ifadenin kaybolmasına sebep olabilir. İnsanlar kendi dış görünüşlerini önemseyen ve bunun farkında olan tek canlıdır. Bu sebeple kendinde pek bir kusur görmek istemezler. Kaşın yapısının bozulması fizyolojik olarak çok kötü bir görüntü oluşturur. Bizler yüzünüzle ve jest ve mimikler ile konuşuruz. Kaşlar bizim için en büyük jest ve mimik aracı olan organdır. Dökülen kaşlar:

 • Kaş kaybı fiziksel açıdan kötü bir görüntü olarak kendini gösterir.
 • Kaşların dökülmesi jest ve mimik kaybına sebep olur.
 • Dökülen kaşlar yüz hatlarında anlamsızlaşmaya sebep olur.

Kaş Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler

Kaş dökülmesinin sebeplerinden ve sonuçlarından bahsettik. İnsanlar üzerinde ki psikolojik etkisinden de bahsettik. Sosyal hayatta mutluluk, kızgınlık, konuya karşı onay verici ya da onay vermeyen bir yapıda olmak, şaşkınlık gibi birçok duygu, düşünce, tavır ve iletişim kaşlar ve jest ve mimikler üzerinden yürütülüyor. Bu sebeple kaşların varlığı ve yokluğu çok önemlidir. Kaşın var olmasının yani sıra hangi şekil verildiği de önemlidir. Eğer kaş yok ise tekrar çıkması için doğal bazı kürler hazırlayalım. Bu kürler aynı zamanda kadın kalan kısımlarının sağlam olmasına yardımcı olur.

Kaş Dökülme Kürleri

Bazı iyi yağların kaşlara sürülmesi kasları güçlendirir ve bazı durumlarda kaş köklerinin tekrar çıkmasına sebep olabilir. Zeytinyağı, Hint yağı, badem yağı gibi iyi yağlar kaşlara sürülür. Uygulaması ise hazır satılan iyi yağ özlerini aktarlardan bulup alabilirsiniz. Daha sonra kaşlarınıza masaj yaparak ve iyice yedirerek sürmelisiniz. Yaklaşık yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır. Kısa sürede kaşların köklerinde gürleşme görülebilir.

 • Süt kürü: Uygulayabileceğimiz en basit yöntemdir. En klasik yöntemlerden biridir. Bu kürün etkili olabileceğini bilmek çok ta mucize değildir. Süt proteinin diğer ismi olan bir besindir. Proteinin besleyici yapısını bilmeyen yoktur. Süt banyosu da cildi yenilemek amaçlı yapılır. Süt onarıcı etkisi ile protein ihtiyacını karşılar.
 • Bir pamuk yardımı ile kaşlarınıza sütü iyice yedirin ve tampon yapın. Daha sonra kuruyan sütü yıkayın. Bu sebeple sütün içindeki protein kaşları besler güçleştirir. Uzun vadede etkisini gösterebilir.
 • Soğan kürü: Yıllardır bilinen ve uygulanan bir gerçektir. Soğan doğal bir antibiyotik olan besindir. Her yemeğin içinde ve yanında rahatlıkla gıda olarak kullanılır. İlaç niyetine kullanılan bu ürün doğal antibiyotik ve iltihap kurutucu olarak kullanılır.

Soğan kürünü uygulamak isterseniz bir soğanı rendeleyiniz. Soğanın suyunu iyice sıkın ve bu su ile kaşlarınıza tampon yapmalısınız. Soğan kürü en etkili kaş gürleştirme yöntemi olarak bilinir. Uyguladığınız soğan suyunu tampon yaparak kaşların üzerine uygulayın. Daha sonra yavaş yavaş yayın. Biraz bekledikten sonra yıkayın. Soğan kürü kaş çıkarma ve kökleri besleme adına en geleneksel ve etkili yöntemdir.

Yumurtanın sarısı: Yumurtanın sarısının içinde biotin denilen bir madde vardır. Bu madde kaşların çok gür ve sık çıkmasına sebep olur. İçindeki vitamin ve besleyici yapı kaşlara çok fayda sağlar. Uygulanışı ise; yumurtanın sarı kısmını çırpıyoruz ve bir kulak pamuğu yardımı ile kaşlara sürüyoruz. Biraz bekliyoruz. Kuruduktan sonra yıkıyoruz. Bu işlemi iki ay kadar uygulayıp sonuçlarını takip ediyoruz.

Fakat bilmemiz gereken en önemli konu şudur. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın istikrar önemlidir. Eğer yaptığınız uygulamayı belli bir süre tekrar etmezseniz bir kereden bir şey elde edemezsiniz.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?