1. Ana Sayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Melisa Çayının Yararları ve Zararları Nelerdir?

Melisa Çayının Yararları ve Zararları Nelerdir?
+ - 0

Zayıflama çayı olarak da bilinen rahatlatıcı etkisi bulunan melisa çayı son günlerde oldukça popüler olan bir çay çeşididir. Melisa çayı faydaları ve zararları nelerdir? İçinde birçok aktif organik bileşeni bulunduran melisa çayı strese iyi gelir. Strese iyi geldiği gibi depresyon konusunda da son derece verimli bir çaydır. Melisa çayı doğadan nane familyasına mensuptur. Halk tarafından ise oğul otu olarak adlandırılıyor, ayrıca limon nanesi adlarıyla da adlandırılıyor.  

Çayın sakinleştirici etkisinin olması kişiler tarafından kullanılmasında oldukça önemli rol oynuyor.  Melisa çayı çok miktarda tüketilirse ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Gün içinde kişilerin en fazla iki fincan dolaylarında melisa çayı tüketmeleri gerekiyor. Çayın çok tüketilmesi aynı zamanda mide bulantısı yapıyor.

Melisa Çayının Vücuda Etkisi Nedir?

Melisa çayının insan sağlığına birçok etkisi bulunmakla beraber vücudun sağlık mekanizmasını güçlendirdiği bilinen bir gerçektir. Melisa çayının vücuda etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kalp krizini önler.
 • Göz tansiyonunu dengeler.
 • Vücutta ter atılmasını destekleyerek hızlı bir şekilde ter atılmasını sağlar.
 • Uyku sorunlarını tamamıyla çözer ve aralıksız bir uyku fırsatı sağlar.
 • Halsizliği ve bitkinliği ortadan kaldırır.
 • Metabolizmayı düzenleyerek, bağırsak hareketlerini hızlandırır.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Ağız yaralarına iyi gelir.
 • Akne ve sivilce oluşumunu düzenli olarak kullanıldığında engelliyor.
 • Cildin nemlenmesini sağlıyor.
 • Adet döneminde yaşanan sancılara iyi gelir.
 • Organik bir ağrı kesicidir.

Melisa Çayı Nasıl Demlenmelidir?

“Melisa çayı faydaları ve zararları nelerdir?” sorusu kadar çayın nasıl demlendiğini sorusu da sık sık gündeme geliyor. Bir çay kaşığı kurutulmuş düzeydeki Melisa otunu bir fincan düzeyindeki kaynamış suya ilave etmeniz gerekiyor. 10 dakika boyunca çayın demlenmesini beklemelisiniz. Çay demlendikten sonra çayı süzmelisiniz. Böylelikle çayınız içmeye hazırdır.

Kimler Melisa Çayı Tüketmemeli?

Melisa çayı kullanımı herkesin kullanıp, tüketmesine uygun değildir. Melisa çayı tüketim sınırı 2 fincandır. 2 fincandan fazla tüketilmemelidir. Çay çok miktarda tüketilirse ciltte kızarıklık yapabileceği gibi kaşıntılarda yapabilir. Ayrıca çayın çok fazla tüketimi mide bulantısı ve kusma sorunlarına yol açabiliyor. 15 yaşın altındaki çocukların melisa çayı tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilmiyor. Düzenli bir biçimde melisa çayı tüketecekseniz her 10 günlük kullanımda 7 günlük ara vermeniz gerekiyor. Hamile kadınların çayı tüketmeden önce doktorlara danışmaları gerekiyor.

Bunun yanında kronik bir sağlık sorununuz varsa ve düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bu durumda da doktora danışmadan kullanmamanız gerekiyor. Melisa çayının içinde yer alan bitkisel bileşenler bazı ilaçların içindeki bileşenlerle tepkimeye girebiliyor. Bu tepki sonucunda kişilerde ilaç zehirlenmesi, baş dönmesi, kusma, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlar oluşabiliyor.

Dolayısıyla kronik hastalıklara sahip olan kişilerin Melisa çayını mutlaka hekim gözetiminde kullanmaları gerekiyor. Hekim gözetiminde kişiler sorunsuz ve rahat bir şekilde melisa çayını kaliteli bir şekilde kullanabilirler. Melisa çayı kurusu günümüzde aktarlardan temin edilebilen bir çay çeşididir, aynı zamanda online internet ortamlarından da temin edebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun ?